Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промоутърите на музикални събития в пандемичната година

Снимка: Picabay

Как се справят промоутъри на музикални събития, обединени в браншовата организация “Сцена Музика“.

Повече от година, след като изолацията от Covid-19 ги постави по техните думи в “състояние на колапс“.

Усетиха ли помощта на държавата след отвореното писмо до министър-председателя преди година и участието им в работната група за подпомагане на свободните професии и независимите организации към Министерството на културата?

Ще говорим ли отново в бъдеще, а не в минало време за концерти на световно значими групи и артисти в България?


Темата коментира в “Нашият ден“ Бойко Гюров, управител на BGTSC и председател на кризисна работна група към сдружение „Сцена Музика“.

“Мартин Стоянов стана председател на сдружение “Сцена Музика“ и това може би е от най-позитивните неща, които ни се случиха от там насетне.

Всичко, за което предупреждавахме, стана. Министерството не съумя да осигури спокойствие на бизнеса, което беше най-голямата ни молба към него.

Опитите да получим някаква подкрепа – институционално или дори финансово, останаха напразни. В това число се проведоха доста работни срещи и видеоконферентни връзки. В крайна сметка ние бяхме изолирани от работните групи, изобщо не ни стана ясно по какъв начин се взеха някои от решенията. А как бяха обявени някои от програмите, остана пълна тайна. И за някои от обявените конкурси и програми разбирахме по време на някои от работните групи.

Даже имаше един страхотен парадокс в една от работните групи, представители на културните организации молеха да бъде удължен срокът с още една седмица.

Колко от концертите се отменят за година

Не сме водили точна статистика, но по мои наблюдения над 95% от обявените концерти, говоря на чуждестранни изпълнители, бяха или канселирани тотално, или с обявени нови дати.

Миналата година споделяхме, че 2021 г. е доста рискова, повечето от мениджмънтите и агентите дават нотка, че може би 2021 ще е нулева. Така и се получи, както го виждаме и в момента.

Редица фестивали и единични концерти се пренасочиха за 2022 г., което означава, че вече сме втора нулева година. И тази ситуация е неизбежна и в момента е нерешима по отношение на това ние да принуждаваме съответните изпълнители от чужбина да идват 2021 г. Те ни казват – местете за 2022-ра., 2021 г. е нулева.


Темата коментира в “Нашият ден“ Весела Кондакова, зам.-министър на културата.

Европейският парламент прие следващата програма “Творческа Европа“ за периода 2021-2027 г., отчитайки, че културата и творческия сектор са сред най-засегнатите от кризата – с около 90% загуби от оборота, безработни артисти, липса на перспектива. Отчетено е, че работещите в сферата на културата и изкуството също не са равнопоставени.

Как се включва държавата ни в тази програма?

“Програма “Творческа Европа“ няма квотен принцип. Отново ще се кандидатства през проекти, които в най-честия случай са партньорски. Има една разлика, че в частта, която е за култура, защото програмата има вътрешно разделение на частна медия, която се отнася до аудио-визуалния сектор, това е киното. Другата част е за сектор “Култура“, където се обхващат всички останали области в културата.

Там за най-голямата програма, която е проекта за сътрудничество, има една средна мярка. Досега имаше малки партньорски консорциуми, които са до трима партньори, големи над шестима. Сега има и една средна мярка, защото се смята, че това ще улесни в по-голяма степен кандидатстващите консорциуми и ще се увеличи процентът на финансиране от страна на програмата, което е чувствителна крачка напред в облекчаване на кандидатстващите.

2021 г. е втората, в която държавата предоставя национално съфинансиране, което беше един от основните проблеми за кандидатстващите организации от България, тъй като те много трудно намираха насрещния финансов ресурс, с който да обезпечат включването си в подобни проекти.

Проверка в Министерството на културата

Национален фонд “Култура“ в момента е под поредната си проверка, може би втори одит тече там. Не съм сигурна, че резултатите ще излязат тази седмица.

По проверките в областта на “Наследството“ може би вече има готови резултати. Министър Минеков даде едно обещание пред медиите, че приблизително веднъж седмично ще дава пресконференция, утре е най-близката насрочена. Може би утре ще има резултати от проверки.


Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Попов-Пърси, управител на „Блу Хилс“.

Нашата фирма е по-нова и не влязохме в критериите, които бяха подготвени за подпомагане на културни институции.

„Блу Хилс“ организира Music Days, тридневен фестивал на връх Бунарджика

Фестивалът е готов, защото тази година има специален поглед на община Пловдив и на районните кметства на Пловдив за развитие на нови пространства.

Този уикенд, паралелно с нашето събитие имаше опера. Откриване на оперния сезон в Пловдив на Бунарджика. Сега ще бъде по-веселата част с нашия фестивал Music Days.




Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14