Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соаре с Багряна пренася публиката в културния елит на 20-те

Снимка: projectlab.bg

Класическа музика, но и стари градски песни, преводи и произведения от писатели и поети, които придават европейски дух на стара София и нейните културни кътчета, изпълнение с много радост и танци, и споменът за една гранд-дама, която озарява този пейзаж с изумителния си, зрял и завладяващ до съвършенство поетичен талант. В тази атмосфера, досущ като от началото на XX век, Искра Ангелова ще потопи публиката тази вечер (17 юни) от 19 часа в онази потайна част на столицата, която не спира да напомня за виенските си архитекти и техните внушителни сгради, ще звучи поезията на Елисавета Багряна.

В новото и модерно лофт пространство за изкуство и срещи Project Lab, което се е приютило в близост до Лъвов мост, домакинята и нейните гостенки – актрисите Жорета Николова и Снежина Петрова, ще четат Багряна, както не е била четена досега. Може би само в първото издание на представлението „Соаре с Багряна“. В него и сега голямата поетеса ще бъде разказана със стихове, музика и откъси от нейни писма и дневници.

30 години след смъртта на гранд дамата на българската поезия в нейна чест ще свири и един квартет, който непрекъснато сменя името си, но не и състава си – Цветелина Найденова, Венелин Пиперов, Явор Гайдов и Джереми Мартин. Последният е англичанин, който живее във врачанско село, свири в Духовия оркестър на Враца и с голямо желание се впуска в това пътуване във времето.

Соарето е именно това – пренасяне в друга епоха. Всеки, който стане част от поетично-музикалното четене тази вечер, е предизвикан да се пренесе в 20-те години на миналия век. Това включва и дрехите, с които ще бъде облечен – немного високи кожени обувки с каишка, за да танцува с тях чарлстон, скъсени рокли, които често са с разголени деколтета, перли, двайсетарски костюми и прически с лимби или свободно бухнали коси. Включва и паролата, с която ще бъде посрещнат. Тя е за тайната среща на публиката – точно на Лъвов мост, с начален час 18.30 и с отговор на въпроса „Защо лъвовете са без езици?“.

Причината за соарето е, че хората имат нужда да слушат Багряна, смята Искра Ангелова:

„Тя е била номинирана два пъти за „Нобел“, тя е наистина гигантска. Тя е нашата Емили Дикинсън, нашата Силвия Плат. Тя е огромно, огромно перо.“

Още за соарето, в което участие, макар и от дистанция, ще вземат и съвременните ни поетеси Мария Донева и Камелия Кондова, за недооценената Багряна, цензурата и страха от поетите – чуйте от Искра Ангелова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28