Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Драганов:

Да се промени Наредба №7 за ваучерите за храна, за да се използват и за почивка

Летен туристически сезон 2021 – очаквания

| обновено на 18.06.21 в 14:33
Снимка: www.goldensands.bg

Какви са очакванията към летния туристически сезон? Ваксинации, сертификати... къде да почиваме, какво да изберем – в чужбина или у нас?

Темата коментира в “Нашият ден“ Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма:

Румен Драганов“Очакванията за летния сезон са много интензивни пътувания на българи в България, което наблюдаваме от началото на годината. От началото на месец май видяхме, че само за първата десетдневка излязоха 485 хил. превозни средства. Така че ние надхвърлихме милион пътувания в България още в началото на май.

Виждайки уикендите, сега как са доста натоварени с доста големи задръствания, опашката в неделя пред Стара Загора достигна 10 километра. Месеците юли и август ще бъдат доста интензивни и ще имаме голямо движение по магистралите.

Туризмът не е само Черноморието. Планините са толкова натоварени в последните години, особено миналата. Хижите и зеленината привлякоха хората. И там има много интензивни пътувания. Къщите за гости са максимално пълни. По същия начин е и със спа хотелите – и те са пълни. Ако сега се провери за този уикенд – няма места и няма и за следващия.


Като цяло можем да разглеждаме туризма в три направления. Едното е устойчивият туризъм – къщите за гости, малките семейни хотели. 

И на устойчив туризъм в другия му край – индустриализиран туризъм, който разчита на чартърни пътувания. Не се занимава с българските туристи, защото това са големи хотелски комплекси, изградени главно по Черноморието и те разчитат на международен туризъм. Големите туроператори, които се занимават с чартърните полети, искат пълни самолети – не могат да работят на 50%, под 75% заетост те вече губят. Губят грамадните хотели, а малките демонстрират устойчивост на туризма."

Обвързването с ваксинирането

Националният борд по туризъм настоя държавата да се засили рекламната кампания и да въведе стимули за ваксинация в страната. Положителна стъпка ли е това?

"Не е положителна стъпка! Да кажеш, че ваксинирането в България е катастрофа, е абсолютно невярно, неточно и некоректно. Второ, да кажеш, че ще даваш по 50 лв., демотивира тези, които са се засилили да се ваксинират сега. Нека всеки да си знае неговата работа. Работата на Борда и съответно Конфедерацията на българската туристическа индустрия беше това, което казахме и на министър Стела Балтова при срещата в понеделник – Да се промени Наредба №7 на министъра на финансите и министъра на труда и социалната политика и в тази наредба, която е за ваучерите за храна, да се добавят и ваучери за почивка – същите ваучери да се използват и за почивка. 

Министърът на туризма се съгласи и заедно с министъра на транспорта ще предложат в правителството хората, които имат вече имат в джоба си ваучери за храна, ако пожелаят, да ги използват за почивка. А в бъдеще следващото правителство да увеличи размера на тези 350 млн. лв., заделени в момента за тези ваучери, да има целия механизъм за тяхното разпространение и за почивка. Това е нещо, което туризмът от много време търсеше."

За дискриминацията при ваксинацията, за доводите на разума и за още проблеми, възникващи в пандемичната обстановка пред туризма, за обществените отражения – можете да чуете Румен Драганов от звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, Ани Петрова, ПП "Врачански Балкан"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45