Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме празника Свети дух

Снимка: БГНЕС

Свети Дух се отбелязва 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и е винаги в понеделник. На този празник Православната църква почита Светия Дух – едно от трите лица на Светата Троица.

Празникът поставя край на цикъла от Великденски празници, които всяка година са на различна дата. През 2021 година 21 юни е и денят на лятното слънцестоене, с който изпращаме пролетта и посрещаме астрономическото лято.

“Светият дух допълва човешките невъзможности. Прави ни да бъдем по-успешни, по-обичащи дори по-свободни хора.“ – казва в “Нашият ден “доц. Павел Павлов от Богословския факултет на Софийския университет.

В деня, който Православната църква е отредила за почит на третото лице на Светата Троица той говори за значението му за църквата. И разказва за поклонническия път, който се организира по този повод всяка година от магистърска програма “Християнско поклонничество“ на СУ.

“Темата за Светия дух е една от най-сложните в християнското богословие. Църквата, особено в първите векове, най-вече в IV век, когато са големите дискусии, свързани с отделните лица на Светата троица – Отец, Син и Свети дух, изработва едно не само учение за Свети дух, но и начин, по който се чества Светият дух в църквата.

Така след големите празници на Възкресение и на Рождество Христово следва празникът на Петдесетница, който се чества в два дни, а това именно е събитието – слизането на Светия дух над Светите апостоли, което християните приемаме за рожден ден на църквата.

Единият ден винаги е в неделя, първият ден на празника, а в понеделника се чества отделно специален празник, посветен на Светия дух или на третото лице в Светата троица.

Светият дух е изключително важен за живота на църквата. Ние вярваме, че Светият дух обитава в църквата и по този начин прави църквата божествено-човешка организация и общност.

Тя е в историята и във времето и е човешка организация, но поради факта, че Светият дух живее в църквата, тя става и божествена институция.

Чрез благодатта на Светия дух – това са благодатните сили, които се дават на християните в църквата,  християнинът живее своя живот в една по-голяма пълнота.

Човек според християнското разбиране е образ и подобие на Бог, той може много неща, но не може всичко.

Чрез благодатта на Светия дух и благодатните сили, които допълват човешките сили на човека, вярваме, че човекът може да бъде по-добър, по-храбър, по-отговорен.

Дивотински манастир „Света Троица“

Традиционното поклонение за празника

За деня на Светия дух в понеделник след Петдесетница в софийските манастири има един манастир, който е посветен на Света Троица и празнува своя празник именно в деня на Светия дух. Това е Дивотинският манастир. И от повече от 10 години има традиционно поклонение, което се извършва от град Банкя до самия манастир. Една много приятна разходка през поляните. Времето сега е подходящо, сезонът е добър.

Има организация от самите хора, които редовно участват в това поклонение за Деня на Светия дух.

Чуйте Павел Павлов от звуковия файл.


Снимки: БГНЕС, Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40
Станислав Минчев

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..

публикувано на 07.02.25 в 09:48

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14