Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме празника Свети дух

Снимка: БГНЕС

Свети Дух се отбелязва 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и е винаги в понеделник. На този празник Православната църква почита Светия Дух – едно от трите лица на Светата Троица.

Празникът поставя край на цикъла от Великденски празници, които всяка година са на различна дата. През 2021 година 21 юни е и денят на лятното слънцестоене, с който изпращаме пролетта и посрещаме астрономическото лято.

“Светият дух допълва човешките невъзможности. Прави ни да бъдем по-успешни, по-обичащи дори по-свободни хора.“ – казва в “Нашият ден “доц. Павел Павлов от Богословския факултет на Софийския университет.

В деня, който Православната църква е отредила за почит на третото лице на Светата Троица той говори за значението му за църквата. И разказва за поклонническия път, който се организира по този повод всяка година от магистърска програма “Християнско поклонничество“ на СУ.

“Темата за Светия дух е една от най-сложните в християнското богословие. Църквата, особено в първите векове, най-вече в IV век, когато са големите дискусии, свързани с отделните лица на Светата троица – Отец, Син и Свети дух, изработва едно не само учение за Свети дух, но и начин, по който се чества Светият дух в църквата.

Така след големите празници на Възкресение и на Рождество Христово следва празникът на Петдесетница, който се чества в два дни, а това именно е събитието – слизането на Светия дух над Светите апостоли, което християните приемаме за рожден ден на църквата.

Единият ден винаги е в неделя, първият ден на празника, а в понеделника се чества отделно специален празник, посветен на Светия дух или на третото лице в Светата троица.

Светият дух е изключително важен за живота на църквата. Ние вярваме, че Светият дух обитава в църквата и по този начин прави църквата божествено-човешка организация и общност.

Тя е в историята и във времето и е човешка организация, но поради факта, че Светият дух живее в църквата, тя става и божествена институция.

Чрез благодатта на Светия дух – това са благодатните сили, които се дават на християните в църквата,  християнинът живее своя живот в една по-голяма пълнота.

Човек според християнското разбиране е образ и подобие на Бог, той може много неща, но не може всичко.

Чрез благодатта на Светия дух и благодатните сили, които допълват човешките сили на човека, вярваме, че човекът може да бъде по-добър, по-храбър, по-отговорен.

Дивотински манастир „Света Троица“

Традиционното поклонение за празника

За деня на Светия дух в понеделник след Петдесетница в софийските манастири има един манастир, който е посветен на Света Троица и празнува своя празник именно в деня на Светия дух. Това е Дивотинският манастир. И от повече от 10 години има традиционно поклонение, което се извършва от град Банкя до самия манастир. Една много приятна разходка през поляните. Времето сега е подходящо, сезонът е добър.

Има организация от самите хора, които редовно участват в това поклонение за Деня на Светия дух.

Чуйте Павел Павлов от звуковия файл.


Снимки: БГНЕС, Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55