Маестро Кирил Дончев е почетен гражданин на Бургас. По негови думи – една от най-милите награди, които е получавал някога. Той е първият преподавател на духови инструменти в Националното училище за музикално и сценично изкуство „Панчо Владигеров“ и първият диригент на Бургаския духов оркестър. Писал е музика за почти всички театри в България, както и за такива в Москва, Варшава, Берлин, Прага и др. Автор е на музиката към повече от 240 театрални постановки, над 65 игрални и над 30 документални филма. Носител е на приза „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство.
Затова и не е изненада, че Държавен архив - Бургас ще оформи личен фонд на именития композитор. Именно върху такъв ценен архив, събиран през годините от създателите на поредицата „Умно село“, стъпва и филмовият портрет на Кирил Дончев „Последният Дон Кихот“. Негов сценарист и продуцент е Антоанета Бачурова, а режисьор – Владимир Люцканов.
Премиерата на документалния филм беше в родния град на Дончев – Бургас, като част от програмата, с която сдружение „Общество за духовни изяви“ с председател журналистката и издателка Румяна Емануилиду отбеляза своята 20-годишнина. Прожекцията беше предшествана от концерт, който събра на една сцена Кирил Дончев и синовете му Антони и Георги Дончеви. Маестрото подари на публиката едни от най-обичаните си песни през годините.
„Последният Дон Кихот“ разказва живота на големия български композитор, като прекарва зрителя през неговия творчески и личен път. Филмът включва концертни записи на единствените запазени песни и композиции, които Дончев е писал за различни театрални постановки. В него музикантът е представен през погледа на цялата фамилия Дончеви и на хора отнай-близкото му творческо и приятелско обкръжение – актьорът Ицко Финци, режисьорът Киран Коларов, писателят Георги Мишев и актьорът и режисьор Ивайло Христов. Във филма, чрез текстове от мемоарите му, присъства и театралната легенда Леон Даниел, с чието творчество Кирил Дончев е обвързан през целия си живот.
На 85-годишна възраст маестрото продължава да работи и в киното, и в театъра. Това го превръща в най-дълголетния ни филмов композитор. Автор е на музиката към поне два от най-новите български игрални филми и към тази на почти всички дипломни спектакли на студентите от класовете на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Той е пазител на единствената жива памет за театъра, защото все още при поводи, а дори и по време на нарочни концерти, изпълнява песни от легендарни спектакли.
„Освен талантлив, дълголетен и прочее, Кирил Дончев е изключително харизматична личност. Човек с невероятно чувство за хумор, с чувство за мисия“, сподели в „Артефир“ Антоанета Бачурова. Тя и екипът на „Последният Дон Кихот“ са успели да уловят жизнеността на композитора и да вкарат душата му във филма, благодарение на това, че са били близо до него и са следили работата му с години.
Защо обаче разказът за твореца носи точно това име – Антоанета Бачурова разказва в звуковия файл. Разговорът с нея започва оттам как е представен портретът на маестро Кирил Дончев.
Филмът ще бъде излъчен в ефира на телевизия Bulgaria On Air на 27 юни, неделя, от 19.30 часа.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg