„Книгата не само остава, а като че ли става още по-търсен продукт във време на изолация и всеобща карантина. Хубавото е, че както в много страни, така и в България онлайн продажбите успяха да заменят традиционното купуване на книги, там където книжарниците бяха затворени“. – казва Георги Александров, главен асистент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, който ръководи студентския екип по създаването на изследването „Боледуват ли книгите“.
Сборникът „Боледуват ли книгите?“ представя опит за пълна картина на книгоиздателската индустрия по време на пандемията през погледа на български издатели, книготърговци, библиотекари, писатели, читатели, както и данни от много държави по света.
„Растеж на продажбите на книги има в почти всички скандинавски страни, в Италия, във Великобритания, а в САЩ дори отбелязват най-успешната си търговска година в областта на книгоиздаването“ – казва Георги Александров. – „Книгата постави и много въпроси – как реагират институциите, книготърговците, издателите, доколко са конкуренти, доколко могат да си сътрудничат“.
Според Ивял Кабрамова, студентка в специалност „Книгоиздаване“ и участничка в изследването дори библиотеките се справят успешно с Covid кризата:
„Вдъхновението за моя текст дойде от библиотеката във Велико Търново, където проявиха инициатива да доставят книги до домовете на своите читатели и доста възрастни хора се възползваха", казва тя.
Според Цветомира Дачева, също студентка и участничка в сборника, по време на пандемията подем отбелязват и аудиокнигите, които дори навлизат в сериозна конкуренция.
Още по темата чуйте в „Какво се случва“.
Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...
Българката Ася Карагьозова , посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн . Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари. Темата на тазгодишното издание е..
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg