Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енциклопедия бюрократика. Епизод 4: Османският книжен тигър

Снимка: Wikipedia

В четвърти епизод на нашата енциклопедия бюрократика надникваме в последния предмодерен момент от историята на света, преди големите географски открития, когато никой все още няма глобален поглед и не може да завърти глобуса, защото той още не е измислен.

Между 1350 и 1550 година големи части от света е зает от суперсили, сред тях мощната Османска империя, която обхваща три континента и се простира от Алжир до Каспийско море и от Будапеща до Мека.

Една от устоялите през вековете империи е Османската, която завладява Константинопол през 1453 г. и от мощна военна сила се превръща и в административна, а историята ѝ ни казва едно, че хартията е власт.

Има ли Османската империя, подобно на Римската от времето на император Октавиан, претенции за културна експанзия? Има ли Пакс Османа в една империя, която не е аристократична като структура, и в която съществува професионален и образователен ценз?

Благодарение на склонността на Османската империя да си записва всичко за своите поданици и данъкоплатци, днес разполагаме със сведения за собствената си история от 15 до 19 в.

В архива, който се пази в Истанбул, могат да се намерят страници сведения за българските области и села и да попълним представата си за стопанската, социалната и дори политическата си история. У на се пази третият по големина Османски архив, а как попада у нас е много любопитно.

Административното устройство, бюрократичната машина и явленията, които тя регулира, моделират историята в не по-малка степен от бляскавите победи или дворцовите интриги, както ще ни уверят нашите водачи историкът от Софийския университет Алексей Кальонски и доц. д-р Християн Атанасов, дългогодишен служител на Държавна агенция „Архиви” и архивист в направление „Ориенталски сбирки” към Народната библиотека.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21