Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За неуместната употреба на предлога „през“

Снимка: Pixabay

Редовната слушателка на програма "Христо Ботев" и предаването "За думите" проф. Ренна Дюлгерова зададе въпрос в писмо до предаването:

„… имам конкретен въпрос, който от дълго време бих искала да си изясня – неуместното използване на предлога „през“ напоследък, особено в публичното пространство (в обикновената разговорна реч не съм чула някой да говори така). Направи ми впечатление, че … много публични личности … започнаха да се превземат и да демонстрират силно влияние, най-вероятно на английския език, върху техния роден език, като казват (според мен напълно неправилно): „През парите на Европейския съюз ние ще…“; „През дадените примери може да се каже….“; „През разговорите с председателя….“; „Ще направим изводи от нашия проект през децата, участващи в него“ и т.н. Защо се прави това? Нали в нашия език имаме не един, а няколко подходящи за разните случаи предлози, като например „чрез“, „посредством“, „с помощта на“, „използвайки“ и други?“.

Чуйте отговора на доц. Руска Станчева от секцията по съвременен български език на Института за български език при БАН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят. Напливът е..

публикувано на 24.07.24 в 09:15

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05
Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери..

публикувано на 23.07.24 в 10:00