Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Чехия отбелязват Деня на Ян Хус

2
Ян Хус
Снимка: Уикипедия

“Търси истината, слушай истината, учи истината, обичай истината, говори истината, пази истината, защитавай истината – чак до смърт“ – думи на Ян Хус, една от най-големите личности в историята на Чехия.

6 юли е датата, на която Ян Хус е изгорен на клада по време на Константския събор в Германия. В Чехия това е официален празник и неработен ден

Името на Ян Хус остава в съзнанието на световната културна общност като символ на борбата за справедливост. Той е забележителен учен, философ, теолог, проповедник и преподавател, символ на просвещението и реформацията не само в Чехия, но и в цяла Европа.

За неговите ранни години не се знае почти нищо, дори рождената му дата е предполагаема и определена спрямо други важни моменти в живота му.

Католическата църква смята неговите проповеди за еретични и поради това той е отлъчен от Църквата, а по-късно изгорен на клада. Неговата смърт отприщва военния конфликт от 1419 до 1434 г., наречен Хусистки войни.

Роден е в малкото чешко селце Хусинец в семейството на небогат земеделец. В Пражкия университет, където учи, е известен като Ян от Хусинец, съкратено впоследствие на Ян Хус, с което име остава в историята.

Още в средата на 1380-те в Чехия започват да се разпространяват трудовете на английския реформатор Джон Уиклиф. Под влияние на идеите на Уиклиф попада и Хус. По време на Великия западен разкол (схизма) в Римо-католическата църква, Хус е в числото на тези, които съхранява неутралитет по отношение към противоборстващите страни.

Ян Хус попада под влияние на неговите идеи. Обявява се срещу редица несправедливости в църквата, като търговията с индулгенции. Да бъдеш освободен срещу заплащане от извършен грях. И едно от най-важните неща – не трябват сляпо да се подчиняваш на църквата, а да мислиш и тълкуваш сам.

Със смъртта му обаче нищо не приключва, напротив тя отключва още по-силна ненавист към църквата и дава началото на т.нар. “Хуситски войни“.

Войната не завършва с победа за Хуситите, но дава тласък на едно съвсем ново мислене.

В знаменитата си реч от 6 юли 1915 година в Женева бъдещият президент на Чехословакия Томаш Масарик се връща именно към делото на Ян Хус, призовавайки народа си за отбрана среща Австро-Унгария.

Отделно до 2015 година са създадени над 80 паметник на Ян Хус, които са разпръснати из цяла Чехия, а през 2005 година чешката телевизия организира анкета за най-велика личност от страната и Хус се нарежда на 7 място в нея.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11