И в края на предизборната кампания Машинното гласуване отново е във фокуса на вниманието заради промените в изборното законодателство, бавенето на обществените поръчки и много краткото време за действие на изборната администрация.
В сегашния случай – времето просто беше враг и на Централната избирателна комисия, и на гласоподавателите. Някои анализатори прогнозираха един особен – „технически“ хаос по време на вота на 11 юли. Прогнозираше се, че българите – особено в по-малките населени места – просто няма да успеят технически да гласуват, защото както за тях, а и за повечето граждани от големите градове – това е нещо ново.
Но и преди сме наблюдавали законодателни промени в последния момент. Сега най-голямото за всички и най-вече за избирателите предизвикателство е провеждането на избори с машинно гласуване. Институциите досега бяха в ситуация, в която трябваше да работят в условия на ограничение на времето, но както се казва „ справиха се“.
Как се справиха – ще разберем само след два дни.
Частичните избори в Благоевград и в още няколко населени места преди две-три седмици показаха, че отвъд анализите на политическите наблюдатели – българските гласоподаватели се справиха с това „ново чудо“ – машините за гласуване. Реално тези частични местни избори се оказаха една репетиция за предсрочните парламентарни избори.
Говорителят на ЦИК Росица Матева разказа за „Нашият ден“ повече подробности около провелия се вече вот и как вижда ролята на Централната избирателна комисия за справянето ѝ с тези нови предизвикателства.
Чуйте разговора от звуковия файл.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg