Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Не е ясно какво следва след изчегъртването на Борисов

Снимка: БГНЕС

Получава се така, че изглежда има някакъв консенсус около това, че трябва да се изчегърта ГЕРБ, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. д-р Тодор Тодоров, преподавател във Философски факултет на Софийския университет.

"За разлика от протести 2014 г., които произведоха едно разделение. Консолидираха някаква общност, която си беше консолдирана, и произведоха разделение. Сега тези протести сякаш създадоха някакво съгласие между различни групи и партии за това, че Борисов трябва да си замине.

Не виждам нищо друго, това е един много плитък консенсус. Това е единствената обединяваща точка между всичко и всички. От там нататък не е ясно накъде ще се върви и какво ще се прави.

В същото време снощи чух едно такова внушение от страна на ГЕРБ, че само еднопартийните правителства са силни, защото могат да провеждат последователна политика, а всяко коалиционно управление по дефиниция е корумпирано, тъй като означава компромиси, задкулисие и т.н.

В това може да има нещо вярно, но като цяло е фалшиво внушение. В съвременната политика, не само в България, вече е невъзможна ситуация, при която една партия толкова категорично да вземе надмощие, така че да може сама да съставя правителства. Това е новата нормална ситуация в политиката и трябва да свикнем с това.

Партиите трябва да са в състояние да работят в коалиционна атмосфера."

Гласуващият човек

"Предполагам, че някои от избирателите се радват. Все пак има и някои от партиите като Демократична България, които имат очевиден успех. Тя все още е близо до това да надмине БСП.

БСП потъва все повече, устремила се е към дъното. Тя отдавна се отказа от усилието да бъде лява партия, каквато в България в момента няма и това е лошо за нашия политически пейзаж."

Чуйте Тодор Тодоров в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11