Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годжи бери и предприемачество

Преди няколко години в България се засилва интересът към отглеждането на годжи бери на по-големи площи. Инж. Мария Василева е една от тези, възползвали се от възможността да отглеждат тази екзотична за България култура. 

Мария започва с по няколко растения от четирите сорта, селектирани по онова време в България, засаждайки ги в градината си. Неслучайните случайности, както самата тя казва, я довеждат до формула на козметични продукти, в които се влагат отгледаните от Мария и дъщеря ѝ плодове.

Казват, че годжи бери, или Lycium barbarum, както всъщност се нарича растението, е лесно за отглеждане и няма твърде много изисквания към почвата и климата. Това не е така, когато човек иска да отглежда наистина хубави плодове. По трите декара, които семейството на Мария отглежда днес, има работа, брането на плодчетата се прави на ръка, а сухите клони и леторастите също следва да се изрязват, за да имат храстите или дръвчетата добре оформени и удобни за бране корони.

Козметичните продукти, създадени от Мария Василева, са и носители на награди, което за нея е голямо признание. Най-голямото ѝ признание обаче е възможността да помогне на други хора – някои от продуктите на марката се ползват с лечебни цели. В дългия път от засаждането до влагането на добива в завършен продукт неминуемо има трудности, но Мария продължава да е оптимист и очаква още неслучайни случайности в живота си.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимки – Зорница Гъркова и Freepik


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12