През лятото, когато хората често посещават обществени басейни, се случва да научаваме от медиите за наши съграждани, които не са били допуснати там само заради цвета на кожата си и без други основания. Подобен случай имаше наскоро във водния комплекс край с. Къпиново, където група роми не можаха да си купят билети и да влязат само защото са роми.
Такива случаи представляват нарушаване не просто на Закона за защита от дискриминация, но и на българската конституция, както и на базисни постановки в законодателството на ЕС. А заради конкретния инцидент в Къпиново КЗД се е самосезирала в началото на тази седмица, разказва в "Нашият ден" нейният заместник-председател доц. д-р Баки Хюсеинов.
"За съжаление, много от хората, когато усетят отношение на дискриминация, просто се обиждат и си отиват, защото им се струва твърде трудно и болезнено да останат в ситуацията и да ѝ потърсят решение, а и заради заучената безпомощност, която често става част от нас и определя поведението ни, когато сме членове на малцинствена общност. Не е лесно да си потърсиш правата, искам да кажа.
И все пак някои го правят – вдигат шум, викат медии, пишат жалби да КЗД, оплакват се в социалните медии. Реакцията е много важна, и то не само заради личното удовлетворение от възмездието и солената глоба, която ще плати собственикът на басейна, а и заради това, че такива случаи ни учат – нас като общество, как не бива да се постъпва."
А до КЗД може да се напише не само жалба, но и сигнал за дискриминация – тоест, не е нужно да си потърпевш, може да си свидетел.
Ето какво още каза г-н Хюсеинов за пътя на жалбите и сигналите до комисията във връзка с неравно третиране при ползване на обществени басейни.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg