Звездите далеч не са само горещи кълба от нажежен газ в студения Космос или красив фон за романтичните нощи. Всяка една от милиардите звездни системи в нашата галактика има своя собствена увличаща история.
От тяхното създаване в облаци студен газ и прах, през бурната си ултравиолетова младост и отглеждането на свои планети, та чак до трагичната си експлозивна смърт, звездите разказват уникални приказки на физиката, от които можем да научим много.
На 3 август в Kino Cabana може да се научи повече за чудния живот на звездите. Събитието е част от честванията по случай 40-годишнината на Националната астрономическа обсерватория “Рожен”.
Повече подробности за участниците може да намерите тук.
Доц.д-р Кирил Стоянов, доц. д-р Камен Козарев и доц. д-р Галин Борисов обсъждат темите:
Как е била създадена слънчевата система?
Какво ни разказват астероидите и кометите за нейното детство?
Как Слънцето продължава да защитава и извайва слънчевата система със своя магнитен вятър вече над 4 милиарда години?
Защо не намираме живот никъде другаде, освен на Земята?
За събитието разказва в “Нашият ден“ д-р Никола Кереков от НФ “Рацио“.
“Това е много тържествена година, защото нашата най-голяма и стара обсерватория “Рожен“ навършва 40 години.
Това е и най-голямата космическа обсерватория на Балканите и не просто на Балканите, а и изобщо в Югоизточна Европа. Навремето това е най-голямата единична инвестиция в наука, правена в България.
Обсерваторията и нейното оборудване са на световно ниво. Често чужди астрономи наемат наблюдателно време в България, където да извършват своите изследвания.
Лекторите на събитието ще ни разкажат една много интересна приказка за това как се е образувала нашата Слънчева система. Как се е образувало нашето Слънце, централният обект, съдържащ над 99% от масата и материята в Слънчевата система.
Ще си говорим също и за планетите. Дали тези, които познаваме днес, винаги са били на същите места."
Чуйте д-р Никола Кереков в звуковия файл.
Снимки: Фейсбук, личен профил
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg