Четенето на книги, поне от непосредствените ни впечатления, не е сред първите удоволствия на днешните ученици. Все пак доста от тях твърдят, че обичат да четат. Поради липса на национално проучване, специалистите се опират на резултатите от изследването по въпроса на Програмата за международно оценяване на 15-16-годишните ученици ПИЗА през 2018 г., когато акцентът беше върху четивната грамотност. Данните категорично показват пряка връзка между постиженията на учениците и четенето за удоволствие. По въпроса какво четат, 37% от младите отговарят, че предпочитат художествена литература, 31% – документална, 24% – списания и по 17% – вестници и комикси. 26% от анкетираните ученици признават, че изобщо или много рядко четат.
Четенето за удоволствие, при това специално на художествена литература, доказано благоприятства познавателните способности, уменията за разсъждаване и аргументиране, емоционалното съзряване на децата. Оказва се, че разликата в резултатите на учениците, които четат за удоволствие, и нечетящите се равнява на изоставане с повече от една година в училище. Пред възрастните – учители, родители, професионалисти в областта на книгата – стои въпросът как да бъдат привлечени децата към четенето на книги.
Според Елица Тодорова – майка, учителка и сътрудничка на неправителствена образователна организация – вътрешната мотивация на учениците не всякога е достатъчна, затова правилният подбор на четиво, личният пример на семейството, дори малки „хитринки“ са препоръчителни, за да увлекат младите и да им разкрият удоволствието от четенето.
Чуйте повече от звуковия файл.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg