Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет години от създаването на танцовия състав „Фалмис“

Светлана Караджова: Банатската общност, макар и малка, е способна да пренесе огромна историческа памет през годините

Историята на банатските българи е една дълга интересна сага на преселението и движението в пространството и времето. 

Дружеството на банатските българи в България „Фалмис“ създава преди пет години един ансамбъл, наречен също „Фалмис“, който да представя банатските български танци и песни – фолклора на тази малка общност. 

Ето какво споделя в "Нашият ден" ръководителката Светлана Караджова:

"Името идва от поздрава между католици "Славен да бъде Исус". За банатските българи това се съкращава до една дума – "Фалмис". Това име на ансамбъла и на дружеството е поздрав към всички хора по целия свят. Като ключова дума, като код, като ключ, който отваря общуването с другите."

На 23 август 2016 г. в китния двор на Католическата апостолическа екзархия на ул. „Люлин планина” в София се събират първите ентусиасти да танцуват „Препичоре” и „Чардаш” от Бърдарски геран, така както ги помнят от дедите си. 

"Ансамбълът започна като място, на което да дадем повод на младите хора от общността да се събират и да изучават фолклора ни. Имама и детски танцов състав, вокална група. Постепенно разширихме фолклора, който изпълняваме и танцуваме с унгарски, полски народни танци, както и автентични български народни танци.  

Страшно много се различават банатските танци, защото банатските българи са малка общност, която живее в пределите на Австро-Унгария преди, а сега на територията на Румъния и Сърбия. Малка част от тези потомци на преселници се завръщат – от някъде 135 години има банатски българи и в България. Фолклорът е различен поради това, че е загубил чертите, свързани с България, и е придобил нещо чуждо, усвоил е елементи и модели от фолклора на различните общности, сред които живее. Много унгарско, немско влияние... европейско влияние. Танците са салонни, танцуват се по двойки. Костюмите са различни и макар да пазят елементи от северняшката носия, те са придали нещо отгоре върху нея, за да стане тя различна. 

Подборът на банатските българи като танци и песни е уникална част от българския фолклор. Защото е усвоил елементи от други култури и ги е превърнал като свои. Банатската общност, макар и малка, е способна да пренесе огромна историческа памет през годините."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – танцов състав „Фалмис“ към Дружеството на банатските българи в България





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Труман Капоти

Изкуството в мен: 100 години от рождението на Труман Капоти

Труман Капоти е един от големите новелисти на миналия век. Той подари на света вечни класики като "Хладнокръвно" и "Закуска в Тифани". Немалка част от творбите му са екранизирани.  Холи Голайтли остава най-култувото превъплъщение на  Одри Хепбърн. Капоти е роден на 30 септември 1924 г. в Ню Орлийнс, Луизиана. Майка му, спечелила..

публикувано на 26.11.24 в 12:49
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50