Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марсилия и пристанищата на Франция през погледа на Явор Сидеров

Снимка: Уикипедия

Европейските скитания на един политолог – разговор с Явор Сидеров в “Нашият ден“ за средиземноморски пристанища, Царевец-а на Франция, болниците, в които отиват художниците с отрязани уши, обещанията на прозорците и хората на Фоа.

“Пътувах във връзка с езиковата ваканция, изцяло самостоятелно организирана, нямаше нищо предварително. Влязох в контакт с езиково училище в Монпелие. Нямаше елемент на записване от България.


Марсилия

Марсилия беше началната и финалната точка на това пътуване. За мен в юношеското ми съзнание Марсилия е Едмон Дантес и замъкът Иф, граф Монте Кристо. Показа се, както се случва в истинския живот, че историята е фикция. Като малък бях убеден, че това е самата истина.

Сега Шато д'Иф е предмет на оживена туристическа индустрия, има корабчета от старото пристанище на Марсилия, които отиват до него. Крепостта няма нищо общо с такъв герой, но лесно може да се приеме, че има, защото е огромна, мощна, зловеща, изоставена и обвита в романтичен ореол. Иначе Марсилия е забележителна във всяко отношение.

Френската история на Марсилия е сравнително нова в исторически план.


Пристанищата

Имам едно усещане за това, което обединява Средиземноморските пристанища. Има една особена атмосфера и аромат дори, ако щете, което е уникално и е навсякъде – в пристанищата на Западното Средиземноморие и в тези на Леванта.

Чуйте Явор Сидеров в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22