Погледът, който дава снимката с дрон, може да бъде определен като нечовешки. Виждат се кадри, заснети от възможно най-високата точка, които дават усещането за падане стремглаво надолу, а обектите и сградите в тях говорят за мащабност. До голяма степен Димитър Караниколов снима по този начин, защото е архитект. В своите фотографии той предлага именно архитектурната гледна точка на нещата, която е много по-различна от човешката перспектива и от начина, по който хората възприемат света.
Завършил архитектура, Караниколов, който дори създава студио за архитектурни визуализации, се запалва по травъл фотографията и с днешна дата има немалко награди в областта. Обявен е и за въздушен фотограф на годината за 2020-а в категория изящно изкуство. До момента има четири самостоятелни изложби, като петата вчера (31 август) беше открита в рамките на 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. „Нечовешки поглед“ ще бъде разположена в двора на Художествената галерия в стария Созопол до последния ден на фестивала, 6 септември.
С чувство за хумор фотографът определя илюстрирането на света с дрон като мързеливо снимане. Казва, че наистина е видял едно място едва когато го погледне отгоре. Във фотографиите му се откриват не само непознати гледни точки, но и автентични места и хора. За това много помагат специализираните фотографски експедиции, на които пътува. В изложбата му „Нечовешки поглед“ обаче кадрите се делят на два типа – такива, в които може да се открие някаква човешка намеса и мащабът е съвсем очевиден, и напълно абстрактни кадри, в които се губи реалната представа за размера на обекта.
Димитър Караниколов намира хармония между това, което е отгоре и това, което е отдолу. За него красотата се състои именно в този нов поглед към света и детайлите в него, в симбиозата между микро и макровселената. Той не задава тема на своите снимки, а само послание – колко прекрасен е свтът и хората в него.
Според Димитър Николов човек трябва да се научи да вижда красивото, да е смел и да експериментира. Артистът не трябва да си поставя ограничения, защото в крайна сметка всичко се свежда до усета му за композиция и цветове. Самият той води и уъркшопи за постпродукция, работи с интериорен дизайн и създава мобилни игри. Успехът, колкото и субективно да е това понятие, за него се крие именно в свободата да правиш това, което искаш. Цената за тази свобода се намира в отговорността, която трябва да поемеш за нея.
Още за цената на успеха Димитър Караниколов ще разкаже в едноименните и традиционни срещи на „Аполония“ на 2 септември. Повече от него можете да чуете и в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg