Погледът, който дава снимката с дрон, може да бъде определен като нечовешки. Виждат се кадри, заснети от възможно най-високата точка, които дават усещането за падане стремглаво надолу, а обектите и сградите в тях говорят за мащабност. До голяма степен Димитър Караниколов снима по този начин, защото е архитект. В своите фотографии той предлага именно архитектурната гледна точка на нещата, която е много по-различна от човешката перспектива и от начина, по който хората възприемат света.
Завършил архитектура, Караниколов, който дори създава студио за архитектурни визуализации, се запалва по травъл фотографията и с днешна дата има немалко награди в областта. Обявен е и за въздушен фотограф на годината за 2020-а в категория изящно изкуство. До момента има четири самостоятелни изложби, като петата вчера (31 август) беше открита в рамките на 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. „Нечовешки поглед“ ще бъде разположена в двора на Художествената галерия в стария Созопол до последния ден на фестивала, 6 септември.
С чувство за хумор фотографът определя илюстрирането на света с дрон като мързеливо снимане. Казва, че наистина е видял едно място едва когато го погледне отгоре. Във фотографиите му се откриват не само непознати гледни точки, но и автентични места и хора. За това много помагат специализираните фотографски експедиции, на които пътува. В изложбата му „Нечовешки поглед“ обаче кадрите се делят на два типа – такива, в които може да се открие някаква човешка намеса и мащабът е съвсем очевиден, и напълно абстрактни кадри, в които се губи реалната представа за размера на обекта.
Димитър Караниколов намира хармония между това, което е отгоре и това, което е отдолу. За него красотата се състои именно в този нов поглед към света и детайлите в него, в симбиозата между микро и макровселената. Той не задава тема на своите снимки, а само послание – колко прекрасен е свтът и хората в него.
Според Димитър Николов човек трябва да се научи да вижда красивото, да е смел и да експериментира. Артистът не трябва да си поставя ограничения, защото в крайна сметка всичко се свежда до усета му за композиция и цветове. Самият той води и уъркшопи за постпродукция, работи с интериорен дизайн и създава мобилни игри. Успехът, колкото и субективно да е това понятие, за него се крие именно в свободата да правиш това, което искаш. Цената за тази свобода се намира в отговорността, която трябва да поемеш за нея.
Още за цената на успеха Димитър Караниколов ще разкаже в едноименните и традиционни срещи на „Аполония“ на 2 септември. Повече от него можете да чуете и в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg