Светът се сбогува с Микис Теодоракис или краят на една епоха.
Кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева разказва в “Нашият ден“ за атмосферата в Гърция след смъртта на Теодоракис.
“Днес действително е много тежък и емоционално натоварен ден за гърците. Всички погледи са насочени към остров Крит, където в момента протича литургията по погребението на Микис Теодорокис.
Той пожела в завещанието си да бъде погребан в едно село до град Ханя в Крит, където са погребани неговите родители.
Затова след два дни поклонение в Атина, където хиляди гърци от цялата страна пътуваха, за да му се поклонят. За поклонението пристигнаха и много гърци от чужбина, защото там, където има гръцка общност има и фен клубове на Микис Теодоракис, затова пристигнаха и много гърци от чужбина.
Не бих казала, че епохата на Микис приключва днес за гърците, тя ще продължава докато съществува Гърция.
Той беше много интересна личност, защото обединяваше всички, независимо от политическите им убеждения.
Публикуваха едно писмо до лидера на комунистическата партия в Гърция, в което той казва – “аз искам да си отида от този свят като комунист“.
Той беше с изключително леви убеждения. Сам казваше, че е комунист, но просто успя с живота си, не само с музиката. Защото за гърците Теодоракис не е само велик композитор, а и политик, който не промени своите политически убеждения, независимо то ситуацията в Гърция, Европа и Света.
За гърците той е икона, нещо като националното знаме. Всички чакаха какво ще каже той, когато имаше някакъв политически проблем в страната.
Управлението на Covid кризата в Гърция – системата на здравеопазването се лиши от 10 хил. здравни работника
“От решението, което взе правителство за тези 10 хил. здравни работници, вече се чувства липсата на специалисти в здравната система.
Очаква се, че до седмица-две, ако не и месец, ще започнат да се търсят нови специалисти, които да заемат тези места. Това беше много крайно решение, но е свързано със здравеопазването.
13-и септември е началото на учебната година в Гърция. Тук учениците задължително отиват на училище с два теста на седмица, те са безплатни.
Преподавателите, които не са се ваксинирали ще трябва да правят тестове, които сами ще плащат.
Това, което въвеждат, е нещо съвсем ново – да се изисква тест, за да се пътува с обеществения транспорт.
Досега това изискване беше валидно за самолет и за фериботите това лято. Сега се въвежда и за влаковете, и междуградските автобуси.
Мерките предизвикват дискусия
Студентите реагират за това, че им се увеличават разходите.
Част от медиците се ваксинират, за да останат на работа. Донякъде сертификатът за ваксиниране се свързва с възможността да работиш.
Ограничава се също възможността да можеш да отидеш на заведение. От 13-и септември всички затворени заведения ще бъдат само със сертификат или с документ за антитела за преболедуван коронавирус.
Все още не са обявени протести, но очаквам, че ще има.
Чуйте Катя Пеева в звуковия файл.
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg