Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравко Палазов със „Завръщане“ в Пловдив

Снимка: artistica.bg

Галерия „Артистика“ започва есенния сезон със самостоятелна изложба на живописеца Здравко Палазов. Смолянският художник е добре познат на пловдивската публика, но ще я изненада и развълнува с една изцяло нова колекция картини. След дълго отсъствие от местната творческа сцена той обединява над 30 картини в предстоящата изложба, озаглавена „Завръщане“. Отриването на изложбата ще бъде на 16 септември 2021 г.

Здравко Палазов завършва Художествената гимназия в гр. Казанлък, след което продължава образованието си в Художествената академия в София, специалност „Живопис“ при проф. Добри Добрев. Освен живописец Здравко Палазов е и добър илюстратор, илюстрирал е над 40 книги. Той беше и дълго време директор на Художествената галерия в Смолян.

Живописта му съчетава древните традиции на Изтока, ренесансовата чистота на формата с едно модерно разбиране за строежа на композицията на нейния вътрешен живот. Характерни за неговото творчество са сюжети, свързани с християнството, но и с езичеството, с митологията, но и със съвремието. Картините му имат една неочаквана и нелесна за тълкуване символика. А в „Завръщане“ Здравко Палазов ще покаже и пейзажи, като някои от тях са от Тоскана, която го очарова. Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36