Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Габриел: Стартъпите са движещата сила

Свидетели сме на четвърта вълна на иновации

Снимка: БГНЕС

Ден, след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнесе своята годишна реч за състоянието на Съюза пред Европейския парламент в Стасбург.

Тя постави акцент върху възстановяването на Европа от кризата с коронавируса. Върху това, което трябва да се направи за трайно възстановяване, осигуряващо ползи за всички.

Сред целите беше споменато и технологичното лидерство. Знаем колко голяма е ролята на стартъп компаниите в този процес.

Мария Габриел беше отличена по време на 7-ото издание на една от най-мащабните конференции за нови технологии “Стартъп Оле“ в Испания, като политик с най-добро глобално въздействие в подкрепа на стартъпите.

Защо е толкова важно да бъдат подкрепяни стартиращите компании и какво още може да направи в тази посока ЕС?


Темата коментира от Брйксел в “Нашият ден“ еврокомисарят Мария Габриел

“Наградата е признание за обща работа, защото заедно с европейските стартъпи от няколко месеца имаме много интензивна работа за това да предложим нова европейска политика в областта на иновациите.

За мен стартъпите са движещата сила. Те са моторът за това да имаме устойчиво възстановяване, което междувременно да носи ползва във всички региони.

Днес в Европа имаме много повече от стартъпи от САЩ, но когато стигнем моментът, в който те имат нужда от финансиране, за да създават пазари, за да могат създават работни места и да растат, тогава се усеща ясно колко критично е състоянието.

За мен тази награда е стимул да продължим заедно със стартъпите. Ясно да идентифицираме предизвикателствата и пречките пред тяхното развитие и заедно да предложим общ европейски подход, който да показва начина.

На европейско ниво в четири, пет области ще бъдат предприети мерки. Това ще улесни начина, по който стартъпите създават конкретни ползи.

Моментът е ключов, свидетели сме на нова вълна на иновации. Всички знаем до колко много стартъпи и големи компании доведе дигиталната революция.

Ставаме свидетели на т.нар. четвърта вълна на иновации, която е по-различна. Носи решения на конкретни проблеми. Тя е свързана със силата на Европа в областта на технологиите, науката и индустриите.

Говорим за стартъпи и компании, които имат своя шанс за развитие в ключови области – от енергетика до прецизно земеделие.

Трябва да признаем, че достъпът до финансиране, до пазари, необходимостта да имаме таланти във всяка една област в Европа, които да желаят да се развива в Европа, се превръща в предизвикателство.

Тук идва и моята роля. За първи път комисар отговаря и за иновациите, и за образование. Това е сила, която трябва да използваме, защото все повече и повече иновациите не идват само от научните лаборатории.

Затова трябва да имаме много ясна политика за подкрепа на образованието. Имаме нужда от повече младежи, които да разполагат с необходимите умения.

За мен голямата сила идва и чрез програма “Хоризонт Европа“, за първи път имаме цял трети стълб, посветен на иновациите.

Чуйте Мария Габриел в звуковия файл.


Снимки: Piхabay,

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15