Народното събрание прие преместването на Бюрото за защита на свидетели и символично прие промените в Закона за съдебната власт на “Демократична България“ на първо четене.
Малко по-късно на първо четене беше приет и проектът на Христо Иванов и депутати от ДБ, който предвижда закриването на Специализирания съд и Специализираната прокуратура.
Темите коментира в “Законът и Темида“ Ивайло Мирчев, народен представител от ДБ в бившето 46 Народно събрание.
За първи път се отнема нещо от обвинител номер едно на държавата
“Да, това стана изключително трудно, оказваше се сериозен натиск върху политическите сили. Дори и нещо толкова дребно, защото Бюрото не е толкова жизнено важно за Гешев. Но се оказа, че е почти невъзможно да бъде преместено в Министерство на правосъдието.
В крайна сметка това се случи само защото президентът се съгласи да отложи издаването на указа за изборите с един ден.
Ситуацията отвътре беше много тежка. До последно не знаехме как ще реагират БСП. маше някои съмнения за това какво ще направят ИТН, но се радваме, че тези политически сили успяха да удържат, което видимо вбеси ДПС и ГЕРБ. Те през цялото време подкрепяха главния прокурор. Не трябва да се възгордяваме. Това е най-малката стъпка от всички.
Агресията в парламента
Става дума за интереси и за много пари. Винаги следвай парите, за да разбереш определен тип поведение. В случая този, който притежава главния прокурор и има влияние над него, в голяма степен може да определя поведението на различни държавни институции, на бизнеса. Защото главният прокурор е всичко – над премиера и президента в тази държава.
Затова, когато мафията си има главен прокурор, не ви трябват нито министри, нито премиер.
Чадър над политици
В България няма високопоставен политик в затвора, не е имало. Знаете, че в Румъния има министри от няколко правителства в затвора. Там в момента, в който станеш министър, вероятността, ако сгрешиш и имаш корупционни практики, бързо да бъдеш съден и да влезеш в затвора, е огромна.
“Хилядите протестиращи срещу корупцията българи не могат да разберат тишината на Европа по проблемите, довели до санкции по закона “Магнитски“, се казва в писмено изказване на евродепутата Радан Кънев. На изслушването в Страсбург Европейската комисия обяснява защо е бездействала срещу корупцията в България, докато САЩ са наложили санкции.“
“Трябва да спрем да разчитаме на Вашингтон и на Брюксел да ни решават проблемите. Трябва да прогледнем и критичната маса от хора, които виждаме проблемите да сме повече.
Публична тайна е, че Пеевски и Доган са хората, които имат контрол върху съдебната система, върху главния прокурор“ - казва Мирчев.
Чуйте Ивайло Мирчев в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg