Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Мирчев:

Да спрем да разчитаме на Вашингтон и Брюксел да ни решават проблемите

Ивайло Мирчев
Снимка: Ани Петрова

Народното събрание прие преместването на Бюрото за защита на свидетели и символично прие промените в Закона за съдебната власт на “Демократична България“ на първо четене.

Малко по-късно на първо четене беше приет и проектът на Христо Иванов и депутати от ДБ, който предвижда закриването на Специализирания съд и Специализираната прокуратура.

Темите коментира в “Законът и Темида“ Ивайло Мирчев, народен представител от ДБ в бившето 46 Народно събрание.

За първи път се отнема нещо от обвинител номер едно на държавата

“Да, това стана изключително трудно, оказваше се сериозен натиск върху политическите сили. Дори и нещо толкова дребно, защото Бюрото не е толкова жизнено важно за Гешев. Но се оказа, че е почти невъзможно да бъде преместено в Министерство на правосъдието.

В крайна сметка това се случи само защото президентът се съгласи да отложи издаването на указа за изборите с един ден.

Ситуацията отвътре беше много тежка. До последно не знаехме как ще реагират БСП. маше някои съмнения за това какво ще направят ИТН, но се радваме, че тези политически сили успяха да удържат, което видимо вбеси ДПС и ГЕРБ. Те през цялото време подкрепяха главния прокурор. Не трябва да се възгордяваме. Това е най-малката стъпка от всички.

Агресията в парламента

Става дума за интереси и за много пари. Винаги следвай парите, за да разбереш определен тип поведение. В случая този, който притежава главния прокурор и има влияние над него, в голяма степен може да определя поведението на различни държавни институции, на бизнеса. Защото главният прокурор е всичко – над премиера и президента в тази държава.

Затова, когато мафията си има главен прокурор, не ви трябват нито министри, нито премиер.

Чадър над политици

В България няма високопоставен политик в затвора, не е имало. Знаете, че в Румъния има министри от няколко правителства в затвора. Там в момента, в който станеш министър, вероятността, ако сгрешиш и имаш корупционни практики, бързо да бъдеш съден и да влезеш в затвора, е огромна.

Радан Кънев

“Хилядите протестиращи срещу корупцията българи не могат да разберат тишината на Европа по проблемите, довели до санкции по закона “Магнитски“, се казва в писмено изказване на евродепутата Радан Кънев. На изслушването в Страсбург Европейската комисия обяснява защо е бездействала срещу корупцията в България, докато САЩ са наложили санкции.“

“Трябва да спрем да разчитаме на Вашингтон и на Брюксел да ни решават проблемите. Трябва да прогледнем и критичната маса от хора, които виждаме проблемите да сме повече.

Публична тайна е, че Пеевски и Доган са хората, които имат контрол върху съдебната система, върху главния прокурор“ - казва Мирчев. 

Чуйте Ивайло Мирчев в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15