Народното събрание прие преместването на Бюрото за защита на свидетели и символично прие промените в Закона за съдебната власт на “Демократична България“ на първо четене.
Малко по-късно на първо четене беше приет и проектът на Христо Иванов и депутати от ДБ, който предвижда закриването на Специализирания съд и Специализираната прокуратура.
Темите коментира в “Законът и Темида“ Ивайло Мирчев, народен представител от ДБ в бившето 46 Народно събрание.
За първи път се отнема нещо от обвинител номер едно на държавата
“Да, това стана изключително трудно, оказваше се сериозен натиск върху политическите сили. Дори и нещо толкова дребно, защото Бюрото не е толкова жизнено важно за Гешев. Но се оказа, че е почти невъзможно да бъде преместено в Министерство на правосъдието.
В крайна сметка това се случи само защото президентът се съгласи да отложи издаването на указа за изборите с един ден.
Ситуацията отвътре беше много тежка. До последно не знаехме как ще реагират БСП. маше някои съмнения за това какво ще направят ИТН, но се радваме, че тези политически сили успяха да удържат, което видимо вбеси ДПС и ГЕРБ. Те през цялото време подкрепяха главния прокурор. Не трябва да се възгордяваме. Това е най-малката стъпка от всички.
Агресията в парламента
Става дума за интереси и за много пари. Винаги следвай парите, за да разбереш определен тип поведение. В случая този, който притежава главния прокурор и има влияние над него, в голяма степен може да определя поведението на различни държавни институции, на бизнеса. Защото главният прокурор е всичко – над премиера и президента в тази държава.
Затова, когато мафията си има главен прокурор, не ви трябват нито министри, нито премиер.
Чадър над политици
В България няма високопоставен политик в затвора, не е имало. Знаете, че в Румъния има министри от няколко правителства в затвора. Там в момента, в който станеш министър, вероятността, ако сгрешиш и имаш корупционни практики, бързо да бъдеш съден и да влезеш в затвора, е огромна.
“Хилядите протестиращи срещу корупцията българи не могат да разберат тишината на Европа по проблемите, довели до санкции по закона “Магнитски“, се казва в писмено изказване на евродепутата Радан Кънев. На изслушването в Страсбург Европейската комисия обяснява защо е бездействала срещу корупцията в България, докато САЩ са наложили санкции.“
“Трябва да спрем да разчитаме на Вашингтон и на Брюксел да ни решават проблемите. Трябва да прогледнем и критичната маса от хора, които виждаме проблемите да сме повече.
Публична тайна е, че Пеевски и Доган са хората, които имат контрол върху съдебната система, върху главния прокурор“ - казва Мирчев.
Чуйте Ивайло Мирчев в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg