Нора Ампова е художник и визуален артист. В последната година живее в Женева със семейството си. Там тя създава всички произведения, които показва в България.
Защо не тръгва по стъпките на родителите си, известните трио “Спешен случай“, и не последва кариерата на брат си Влади Ампов Графа?
Нора Ампова е главен герой в “Нашият ден“.
“Рисуването при мен не е спирало и надделя над всичко. Не съм екстровертен тип човек, който да може да се раздава на сцена. Може би защото винаги съм имала примера пред себе си и интуитивно съм търсила да е нещо различно.
Благодарна съм на родителите ми, които са ни възпитали добре и са ни дали свобода да избираме.
Трябва ли визуалният артист да бъде космополит?
Не, има интернет, който ти дава достатъчно информация. Естествено, пътуването не може да бъде заменено с никаква виртуална реалност до този момент.
Сериозната работа на артистите е в главите им и не е толкова важно непрекъснато да се стремим да пътуваме физически.
Социална позиция
Не само артистът, а всеки едни човек би трябвало да има социална позиция. Също така би трябвало да може да я защити, но не на всяка цена. Ако нямаш адекватна позиция и не си подготвен, по някакъв начин въвлечен със сърцето си, по-добре е да нямаш или да я търсиш.
Преди 3-4 години направих изложба, която посветих на бежанците. Моят проект бяха щрауси, които асоциирах с човека, който иска да бяга от проблемите си, с нашите страхове и предразсъдъци. Тогава за първи път се осмелих да подходя толкова социално към конкретен проблем.
Нещата, които правя в последната една година, са коренно различни. Не са толкова конкретни. В момента съм се концентрирала върху живописта в класическата й форма.
Изложбата “Прагове и белези“ все още е част от Националните есенни изложби в Пловдив.
Не съм имала някаква конкретна цел, послание едно или две. Просто действах интуитивно в тази пандемична ситуация, в която се затворих още повече в себе си умишлено, за да изкарам всичко това, което е в мен и да го предам в картините. Има и философски момент, но той не е на всяка цена.
За мен е важно хората да намерят свой прочит и чувство. Опитала съм се да постигна едно чисто изкуство, картини, които лесно комуникират с хората.
Самотата
Самотата е важна, защото чрез нея можем да си отговорим на много въпроси. Тя води до отговорите, на които иначе нямаме смелост да стигнем. Опознавайки себе си, опознаваш и всичко останало. Всеки човек е една малка вселена.
Чуйте Нора Ампова в звуковия файл.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg