Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минало и бъдеще се срещат в изложбата „Род“

3
Снимка: Ангелина Грозева

Потомка на Бенковски среща природните забележителности и традиционната българска шевица на своите платна  в изложбата „Род“. Художничката Радина Росенова представя  28 картини, в които интерпретира 28- те региона на България в експозицията, която гостува на къщата на „Верен Стамболян” в Пловдив в рамките на „Празници на Стария град“. Радина представлява България на Световното изложение на изкуствата в Дубай и нейната творба с български мотиви – диптих „Българска магия“ е избрана в Топ 10 най-добри произведения на изложението от 1500 творби и художници от над 40 държави.

Радина Росенова (вляво) и  Ангелина Грозева

„Кръвта е кръв, както се казва, вярвам, че нося тази сила и енергия от Бенковски, на която съм потомка. Кодът за мен е нашата българска шевица, затова искам да я предавам на следващите поколения, ние сме тези, които трябва да я опазим. След дългия период, в който живях извън родината идеята за подобен проект си узряваше в мен. Имам амбицията изложбата да продължи своя път извън България, да са познае българските общности в чужбина с традицията и българското, да се гордеят, че са българи. Имам проект за пресъздаване и изобразяване на българската шевица на различни места в България. Вече имам няколко изрисувани стени в различни райони и ще продължа с тази дейност.“

Експозицията „Род“ на художничката – Радина Росенова може да бъде видяна до 30-ти септември в къщата на Верен Стамболян в Пловдив. На 26 септември от 18 часа в село Црънча, можете да се включите в творческа вечер с художничката Радина Росенова. Повече за експозицията, която среща миналото и бъдещото, като преплита традицията с новаторския поглед към изкуството, чуйте в звуковия файл от разговора с художничката Радина Росенова, от Националния етнографски музей, където  изложбата беше гост.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28