Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора годишна награда на името на Иван Вазов

Проф. Огнян Герджиков: Трябва да се гордеем с творците си

Снимка: БГНЕС

На 22 септември е последната вечер на “Театър пред театъра“, посветена на Иван Вазов.

България чества 113 години независимост

Втора годишна награда за духовен принос на името на Иван Вазов ще бъде връчена днес от президента Румен Радев.

Събитието ще започне в 20:00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и се провежда в рамките на отбелязването на 100-годишнината от кончината на Патриарха на българската литература, който умира на 22 септември 1921 година.

За празника и събитието говори в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков.

“Трябва да се гордеем с нашите творци и да им обръщаме заслуженото внимание. Имаме и прекрасни поети, и музикални изпълнители, и писатели, и художници, които са известни по света.

Включих се с удоволствие в това начинание. Трябва да пазим светините на България, а Вазов безусловно е една от тях.

Предизвикателствата

Много важно е да устояваме нашата културна идентичност. Един от елементите на тази идентичност е азбуката ни. Това е болен въпрос, който повдигам периодично и не мога да се примиря с обстоятелството, че навсякъде по улици, булеварди, магазини на първо място е латиницата, а кирилицата най-често изобщо отсъства.

Не трябва да се бием в гърдите само на 24-и май какво сме дали на света, а трябва непрекъснато да устояваме това, че сме създали третата азбука. 

Свободата днес

Независимостта винаги е условна, защото хората сме зависими един от друг. Нациите са зависими едни от други. Това не означава, че сме в това състояние, в което сме били преди обявяването на Независимостта.

В последната година нагледно показахме как ни е трудно да се обединяваме в името на една обща цел. Две поредни Народни събрания не успяха да постигнат споразумение, за да се излъчи правителство. Ние сме в една перманентна политическа криза. Надявам се, че до края на годината ще е преодоляна.

Чуйте проф. Огнян Герджиков в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25