Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 септември – Международен ден на жестомимичните езици

Снимка: Pixabay

Международния ден на жестомимичните езици се отбелязва от 2018 г. с резолюция A/RES/72/161 на Общото събрание на ООН от 25 януари 2018 г. Създаден е с цел повишаване на информираността за жестомимичните езици и значението им за пълноценния живот на хората със слухови проблеми.

Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Гъркова-Калинова, председателят на Национална Асоциация на преводачите на жестов език в България (НАПЖЕБ).

“Този ден е ден за подкрепа и защита на езиковата идентичност на хората с увреден слух, както и за всички, които използват жестовия език.

Жестовите езици по света са 200 на брой и се ползват от над 70 млн. глухи по света.

Тази година Международната седмица на глухите се отбелязва от 20-и до 26-и септември.

Мотото на тазгодишния ден на жестовите езици е – “ние говорим на жестов език за човешките права“.

Ние, жестовите преводачи, сме проводници на информацията, идваща от звучащия свят. Ние сме съмишленици и сътрудници на глухите хора в отстояване на човешките им права.

На 21-ви януари 2021 г. Законът за жестов език бе приет единодушно от Народното събрание. С това официално признаване се направи решителна стъпка към постигането на човешките права за глухите хора в България.


Специалистите у нас

В състава на нашата Асоциация до момента членуват над 70 жестови преводача от цялата страна.

Упражняването на професията жестов преводач в условията, които съществуват до момента, беше нестандартно и все още е, докато заработи Законът както трябва.

От една страна тази професия съществува, от друга жестовите преводачи на практика никога досега не са разчитали на тази професия, за да се издържат финансово. Всеки един жестов преводач упражнява друга основна професия.

Чуйте повече от Милена Гъркова-Калинова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31