Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истината за динозаврите

Владимир Николов
Снимка: Личен архив

Динозаврите са сред създанията, за които смятаме, че знаем много, заради книгите и филмите. Основна роля за това има, разбира се, „Джурасик парк“ – филм, който в известна степен се превръща в жертва на успеха си.
Първият епизод от филма е успореден с научното познание за времето си (1993), но оттам насетне визията на филма се капсулира в образа от 90-те, а палеонтологията през това време се развива шеметно и следващите епизоди са далеч по-малко интересни от онова, което науката не спира да открива за едни от най-древните обитатели на Земята.

Кога и как динозаврите се превръщат във владетелите на света отпреди 85 милиона години и колко пъти са изчезвали - това са само част от темите, които разговорът с палеонтолога Владимир Николов повдига.

Освен на археологически съкровища, България се оказва богата и на палеонтологически залежи. Първите следи от динозаври у нас са открити през 80-те години на ХХ в., но едва в първото десетилетие на новия век те са идентифицирани.

Владимир Николов участва в откритието и описването на третата находка от нептичи динозавър у нас и вероятно първата от титанозавър.

Повод за разговора с него е лекцията му в Пловдив „Когато те властваха на Земята“, организирана от Рацио в рамките на Нощта на учените.
Чуйте го, за да се убедите, че истината за динозаврите се оказва по-интригуваща и вълнуваща и от най-смелите ни предположения.


Владимир Николов
е докторант в Националния природонаучендинозаври музей при БАН, носител е на грант от The Jurassic Foundation, основана от продуцентската компания на Стивън Спилбърг. Освен учен, той е и палеоилюстратор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михас, където няма други таксита освен магарета

Нямаше да знам, че градчето Михас пуебло изобщо съществува, ако нашият гид в Испания не беше настоял непременно да го видим. Не стана нужда да ме убеждава. И без това бях омагьосана от белите "букети", които избухваха внезапно на фона на зелените андалусийски планини Кордилерас Бeтикас, докато пътувахме.  Разказаха ни, че в тези труднодостъпни..

публикувано на 17.07.24 в 16:20
доц. Еленко Попов

В България успешно и щадящо лекуват рака на простатата

Центърът за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" с ръководител акад. д-р Чавдар Славов, е "Клиничен екип на годината". Уникалното звено, което обединява лекари от 5 специалности, беше отличено по време на Деветото издание на Balkan Medical Awards. Т.нар. "Медицински Оскари" обединяват..

публикувано на 16.07.24 в 17:45

Създадена е първата ваксина за пчели

Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за  пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков . Американският гнилец е заразна болест , причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия...

публикувано на 16.07.24 в 12:46
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05