Технологично готови ли сме за предстоящите избори?
Темата коментира в “Нашият ден“ Румяна Дечева, член на обществения съвет на ЦИК.
“Централната избирателна комисия вчера обяви, че успяват в законния график да осигурят услуги за партии и кандидати, за да могат да се регистрират. И освен това да знаем кой е заявил интерес за участие в президентските и парламентарните избори.
Това вече е рутина, случва се за трети път тази година. И се вижда, че ЦИК и Районните избирателни комисии са там, на място и работят.
Това дава една увереност, че избирателната, държавната администрация и всички останали, включени в изборите, ще могат да си свършат работата.
12 партии, 5 коалиции – 17 потенциални участника за президент. В изборите за парламент ще участват 21 партии и 7 коалиции.
Има достатъчно за избирателя – да се информира и да търси информация, за да определи кого иска да подкрепи и на кого ще даде гласа и доверието си.
Партиите ще бъдат готови, бюлетините и машините ще бъдат там, дали по-малко или повече. Но на последните избори сме свидетели как едни хора не гласуват поради това, че гласуването е само с машини и това може да ги затрудни.
Те не знаят дали ще бъдат затруднени, но понеже нямат шанс преди изборния ден да проверят, не отиват. Това се оказа проблем и на изборите през април, и на тези през юли.
Изборната администрация и ние като общество все още сме длъжници на всичките онези. Знаме каква е действителността, знаем, че има хора, които не получават пенсиите си по банков път, редят се на дълги опашки даже през зимата.
До тези хора трябва да стигнем, за да сме убедени, че те няма да се откажат да подадат гласа си, няма да се чувстват изключени от нашето общество поради технологията.
Доколкото виждаме и знаем, ЦИК планира един голям брой машини да бъдат изнесени навън, дадени, предоставени на политически партии, на общините, за да може всяко населено място, в което ще има машини да може този път да ги покаже за първи път преди изборите."
Ще се насочи ли ЦИК към малките населени места
"Към днешна дата още не знаем дали ще се гласува само с една карта, дали ще се зарежда бюлетината директно.
От гледна точка на избирателя, на плахия такъв, и това, че машините може да не са достатъчни, в обществен интерес е – да става с колкото може по-малко стъпки на екрана, човек да подава гласа си.
Ако не се налагат две карти, а това може да бъде свършено с една, трябва да се случи с една. Трябва да има едни разработени процедури, които очакваме от ЦИК, които по възможно най-лесния начин да ни водят до избора.
А не по някакви по-сложни – да избираме дали първо ще гласуваме за президент, пък после за парламент или обратно.
И освен политическия избор, който правим, да ни се налага да правим и технологични избори при подаване на гласа, които затрудняват процеса. Това са неща, които все още не са решени.
Тъй като нещата са много – една и съща комисия поръчва машини, работи с работни групи за удостоверяване на съответствие. Ние като Обществен съвет два пъти им изпращаме препоръки. Те губят време и с нашите препоръки. Вярваме, че допринасяме за процеса, но това също е време.
Надявам се колкото може по скоро, защото две в едно избори с машини не са правени. Не е по-сложно. Имаме основните детайли, които се появиха вчера с края на регистрацията. Знаем, че най-вероятно изборите за президент са два екрана, списъкът е разделен на две с възможност “не подкрепям никого“.
За парламентарните избори партиите и кандидатите ще бъдат заедно с независимите кандидати на три екрана. Минаваме през три екрана, които са много по-лесно четими, включително и за хора с ограничено зрение.
Лесно се отбелязва с пръст, просто се посочва името на кандидатите или партията и преференциите за парламентарните избори.
Ще бъде лесно, въпросът е, че точно сега, от днес, започва тази подготовка. Много се надяваме този път ние като общество да сме подготвени малко по-рано. И най-вече малките населени места да имат възможност да видят тези машини преди деня на изборите."
Обществената поръчка за машини
"Има нова обществена поръчка, но в същото време, ако дойдат допълнителн, е добре. Похвално е да се вижда, че ЦИК и кабинетът правят всичко възможно с увеличаване на средствата, за да може да има допълнителни машини.
Когато се даде възможност и на най-притеснените от машините избиратели два-три пъти да гласуват, нещо, което е невъзможно в деня на изборите, се справят за 10-15 секунди с упражнението.
Даже при липса на машини ЦИК и РИК-овете могат да организират изборите по начин, по който всеки може да подаде гласа си без да чака дълго на опашка."
Кой поддържа машините в изборния ден
"Струва ми се, че за първи път, за тази година между трите избора, има вече установени процедури.
Ако през април имахме бюлетини и машини, което беше доста объркващо. Аз самата никога няма да повярвам, че всеки глас беше преброен поради проблемите с онези много сложни протоколи, където нещо се прехвърляше. И не сме убедени, че всичко е отчетено докрай, нищо не е откраднато, но не сме убедени, че всичко е добре предадено поради невъзможност на онзи етап.
На изборите през юли вече имаме изграден пълен архив. ЦИК паралелно с информационно обслужване има собствени данни от всяка една машина, която е работила. Колко гласа са подадени – оригинален файл, това е нещо, което до момента служи за проверка и повишаване на доверието.
Отиваме към едни избори, които ще бъдат в голяма степен технологично изчистени."
Има ли действащ договор със “Сиела“
"Този договор ще дойде, когато знаем колко са машините."
Чуйте Румяна Дечева в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg