Статистиката за жертвите на пътя става все по-стряскаща. Осем държави от Централна и Източна Европа избраха тази дата, за да стартират обща инициатива, насочена към безопасността на децата на пътя.
В нея се включват представители на държавни органи, застрахователната индустрия, организациите за безопасност на движението по пътищата и образователни институции от Австрия, България, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Инициативата преминава под мотото „Заедно за безопасността на децата на пътя“.
Във всяка държава се планира провеждането разнообразни видове активности, които варират от обучения под формата на игра и театър до онлайн викторини и кампании в социалните мрежи.
Целта е децата да бъдат стимулирани да спазват правилата за безопасност, да се научат да разпознават и избягват опасностите на пътя и да се обърне внимание на факта, че всеки от нас има изключително важна роля в грижите и опазването на нашите деца.
Участници в инициативата от българска страна са Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (БАБДП), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и Гаранционният фонд (ГФ).
Планират се редица атрактивни активности, посветени на инициативата и целящи да поставят във фокуса на общественото внимание темата за безопасността на децата на пътя.
Темата коментира в “Нашият ден“ Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
“Опитваме се да достигнем до колкото се може повече семейства и учебни заведения. Асоциацията на българските застрахователи често прави кампании за безопасност на пътя. Застрахователите винаги са подкрепяли превенцията на рисковете, които съществуват в нашия живот.
Пътната безопасност и войната по пътя са едни от най-големите проблеми в нашето общество. Проблемът е по-силно изразен в Източна Европа, отколкото в Западна по редица причини."
Причините
"По-лоша инфраструктура, по-стар автопарк, а сякаш и по-безотговорно поведение на шофьорите на пътя. До известна степен и по-занижен контрол.
Това са общи черти на нашите държави. Особено в България и в Румъния статистиката е изключително стряскаща, но това се отнася и до други наши партньори от Централна Европа като Словакия, Словения, Унгария, Хърватска, а също и Полша.
Решихме да я направим заедно в началото на учебната година, като всяка държава в своята кампания прави собствени инициативи, но сме под едно общо лого, обща шапка, включително общо рекламно филмче.
С обединението се надяваме да привлечем повече внимание. Също така обменяме добри практики и опит и се надяваме да открием това, което ще достигне най-бързо до съзнанието и най-много ще повлияе върху поведението на участниците в движението.
Ние като малка неправителствена организация не можем да направим много неща от гледна точка на финансиране и ресурс, но пък се надяваме да стигнем с иновативни подходи до участниците в движението. Тази кампания е насочена към децата и заради първия учебен ден, и заради това, че те са най-незащитени и поведението им е най-трудно предвидимо на пътя, а пък те са ни най-ценното."
Българската кампания
"Наблегнали сме на учебни помагала и подходи, които да достигнат най-лесно до най-малките участници в пътното движение."
Учебен театър за пътна безопасност
"Използваме подхода “урок спектакъл“, който вече сме тествали. Представлява една малка пиеса, която трае около 40 мин., колкото един учебен час с тематика, интересна за децата."
Онлайн тест-игра
"От 20 септември стартира онлайн тест-игра „Без грешки на пътя“, достъпен чрез сайта на АБЗ. Освен да проверят и обогатят познанията си за правилата за безопасност на движение на пътя, деца и възрастни, училища и други образователни институции ще могат да участват в томбола с награди. За целта участниците ще трябва да открият „грешките“ в 10 ситуации на пътя, представени в теста."
Чуйте повече за инициативите в кампанията от Нина Колчакова в звуковия файл.
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg