Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България участва в общоевропейска инициатива за детска безопасност на пътя

Снимка: Pixabay

Статистиката за жертвите на пътя става все по-стряскаща. Осем държави от Централна и Източна Европа избраха тази дата, за да стартират обща инициатива, насочена към безопасността на децата на пътя.

В нея се включват представители на държавни органи, застрахователната индустрия, организациите за безопасност на движението по пътищата и образователни институции от Австрия, България, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Инициативата преминава под мотото „Заедно за безопасността на децата на пътя“.

Във всяка държава се планира провеждането разнообразни видове активности, които варират от обучения под формата на игра и театър до онлайн викторини и кампании в социалните мрежи.

Целта е децата да бъдат стимулирани да спазват правилата за безопасност, да се научат да разпознават и избягват опасностите на пътя и да се обърне внимание на факта, че всеки от нас има изключително важна роля в грижите и опазването на нашите деца.

Участници в инициативата от българска страна са Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (БАБДП), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и Гаранционният фонд (ГФ).

Планират се редица атрактивни активности, посветени на инициативата и целящи да поставят във фокуса на общественото внимание темата за безопасността на децата на пътя.


Темата коментира в “Нашият ден“ Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.

“Опитваме се да достигнем до колкото се може повече семейства и учебни заведения. Асоциацията на българските застрахователи често прави кампании за безопасност на пътя. Застрахователите винаги са подкрепяли превенцията на рисковете, които съществуват в нашия живот.

Пътната безопасност и войната по пътя са едни от най-големите проблеми в нашето общество. Проблемът е по-силно изразен в Източна Европа, отколкото в Западна по редица причини."


Причините

"По-лоша инфраструктура, по-стар автопарк, а сякаш и по-безотговорно поведение на шофьорите на пътя. До известна степен и по-занижен контрол.

Това са общи черти на нашите държави. Особено в България и в Румъния статистиката е изключително стряскаща, но това се отнася и до други наши партньори от Централна Европа като Словакия, Словения, Унгария, Хърватска, а също и Полша.

Решихме да я направим заедно в началото на учебната година, като всяка държава в своята кампания прави собствени инициативи, но сме под едно общо лого, обща шапка, включително общо рекламно филмче.

С обединението се надяваме да привлечем повече внимание. Също така обменяме добри практики и опит и се надяваме да открием това, което ще достигне най-бързо до съзнанието и най-много ще повлияе върху поведението на участниците в движението.

Ние като малка неправителствена организация не можем да направим много неща от гледна точка на финансиране и ресурс, но пък се надяваме да стигнем с иновативни подходи до участниците в движението. Тази кампания е насочена към децата и заради първия учебен ден, и заради това, че те са най-незащитени и поведението им е най-трудно предвидимо на пътя, а пък те са ни най-ценното."

/roadsafetyiq.abz.bg

Българската кампания

"Наблегнали сме на учебни помагала и подходи, които да достигнат най-лесно до най-малките участници в пътното движение."

Учебен театър за пътна безопасност

"Използваме подхода “урок спектакъл“, който вече сме тествали. Представлява една малка пиеса, която трае около 40 мин., колкото един учебен час с тематика, интересна за децата."

Онлайн тест-игра

"От 20 септември стартира онлайн тест-игра „Без грешки на пътя“, достъпен чрез сайта на АБЗ. Освен да проверят и обогатят познанията си за правилата за безопасност на движение на пътя, деца и възрастни, училища и други образователни институции ще могат да участват в томбола с награди. За целта участниците ще трябва да открият „грешките“ в 10 ситуации на пътя, представени в теста."

Чуйте повече за инициативите в кампанията от Нина Колчакова в звуковия файл.

Снимки: roadsafetyiq.abz.bg, Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33