Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на Народен съюз „Звено“ – истини и лъжи

Фашисти ли са звенарите? Или това е марксическо определение? Какви фашисти са такива ерудирани ярки личности като Димо Казасов, Васил Юруков, Асен Христофоров, Кимон Георгиев, проф. Петко Стайнов, Георги Кулишев, Дамян Велчев? Преди да започнат да се лепят етикети, преди всичко би трябвало да се обясни защо от историческа гледна точка се е случил превратът през май 1934 година и какво точно са успели да направят звенарите в осемте месеца на управление, преди Царят да им отнеме управлението.

Политическият кръг „Звено“ управлява от 19 май 1934 до януари 1935 г. Но често пъти се забравя да се обясни, че превратаджиите от „Звено“ и Военният съюз са две отделни и самостоятелни организации със свои цели, дейност и минало, като само в онзи 19 май са действали заедно. Народният съюз „Звено“ сам прекратява дейността си през февруари 1949 г. и се влива в Отечествения фронт с цялата си членска маса и целия си имуществен актив.

Защо „фашистите“ стават ортаци на комунистите, социалдемократите, земеделците в ОФ? Носят ли и те част от историческата вина за кървавата баня след 9.09.1944 г.? Каква е съдбата на Кимон Георгиев, Димо Казасов и Дамян Велчев?

На тези и други подобни въпроси ще потърсим отговорите от историците проф. Никола Алтънков, Николай Поппетров и писателят Димил Стоилов, автор на предговора към новоизлязлата книга „Истини и лъжи за Народен съюз „Звено“ в нашата политическа история“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05