Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7 октомври – Международен ден за достоен труд

7 октомври се чества в повече от 130 държави като Световен ден за достоен труд. През 1999 Международната организация на труда определя достойния труд като основно право на човек, като определя и условията, при които той трябва да бъде полаган – на свобода, справедливост, сигурност и човешко достойнство. Осигуряването на условия за достоен труд, казва Международната организация на труда, е основен двигател на развитието на всяко общество.

Тази година отбелязването на Международния ден на труда е белязано от отчитането на особените данни, събрани в резултат на вече година и половина условия на пандемия.

Ефектите на пандемията върху здравето, заетостта, доходите и равенството са едната страна на монетата, казват изследователите. Но още по-глобални и по-мащабно въздействащи те са върху неравенствата и несигурността за работещите хора.


Неслучайно Международната конфедерация на профсъюзите с днешното честване на Световния ден на достоен труд предлага и преосмисляне на основният социален договор. Той е свързан с основните права на гражданите, полагащи труд в условия на достойно съществуване. Със своята уникална тристранна система този социален договор е основният елемент, който гарантира, че няма да има работещи бедни и хората, които полагат труд, ще запазват своето достойнство и ще осигуряват условия за своя по-добър живот.

Към днешния ден Световната организация на труда отчита, че глобалният икономически модел се е провалил. И за работещите хора и техните семейства става все по-трудно, посредством труда си, да осъществяват достойното си съществуване.

Когато 60% от световната работна сила е в неформалния сектор – без права, без минимална работна заплата и без социална защита и когато несигурния труд засяга до 40% от официално заетите, означава, че социалният договор е сринат.

Достойният труд за всички работници трябва да е в основата на плановете за възстановяване, апелира Международната организация по труда.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30