Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 октомври – Ден на българската стенография

Карамфил Матев: Стенографът е важен, той слага печат на автентичността

На 25 септември 1879 г., стар стил, 8 октомври нов стил, се открива първият курс за подготовка на български стенографи. Този ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.

За магията на стенографията разказва в “Нашият ден“ председателят на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори Карамфил Матев.

По образование инженер, той превръща в своя професия увлечението си от юношеските години – бързописа. Още като ученик става републикански шампион и започва да припечелва като парламентарен стенограф. По-късно е ръководител на стенографското звено в Министерския съвет, дългогодишен стенограф в българския парламент. Рекордът му – 180 думи в минута, е увековечен с медал от Световно първенство по стенография

Карамфил Матев е главен герой в “Нашият ден“.

“Ще празнуваме заедно със Съюза на българските творци, защото сме решили в чест нашия празник да подпишем едно споразумение за сътрудничество, тъй като стенографията е културна ценности и потребност за човека.

Споразумението предвижда всички творчески изяви на този съюз да бъдат провеждани съвместно с нас и всички наши мероприятия да бъдат провеждани с културни деятели, за да придадем малко по-голяма тежест на нашия занаят, който все по-атакуем от обществените явления."

Общността на българските стенографи

"Към момента тя е сравнително малка, около 60-70 стенографи, основно от София, но имаме и колеги от Варна, Пловдив. Радваме се на широка подкрепа и от чуждестранни представители – от Словения. По време на пандемията осъществявахме видеоконферентна връзка.

След приемане на Търновската конституция нашето правителство веднага поставя задачата на тогавашния деятел Григор Начович, който задейства въпроса и чрез българи, които имат познати стенографи в Европа. И извикват Антон Безеншек, който през лятото на 1879 г. работи по въпроса и за три месеца създава. На 25 септември се открива първият курс по стар стил, затова от дълги години се чества този ден на 8 октомври."


Обучение и интерес към специалността

"Нещата с обучението не са добре. През 1992 г., след промените, беше закрит Държавният стенографски институт, който обединяваше нашите дейности – научни, издателски, преподавателски и т.н.

Доскоро стенография се изучаваше в Икономическия техникум, сега Национална финансова стопанска гимназия. В Търговския техникум и в Икономическия техникум във Варна, в Смолян, в Пловдив, но вече нещата затихнаха.

В момента попълваме нуждите с наши кадри, хора, които навремето са учили, след това са позабравили нещата и сега наново активизираме този процес."

Изчезваща професия – или?

"Значението на стенографията намалява в последно време. Затова от Сдружението провеждаме едни безплатен курс и нещата вървят закономерно.

Необходимо умение е, защото стенографът е човекът, отговорен за всичко. Той слага подпис за автентичността на това, което е направил."

Чуйте Карамфил Матев в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12