МИНАЛОТО. То е сфера, върху която работят писатели, историци, философи, политици, археолози и кой ли не. Миналото се манипулира, възвеличава, отрича, осмива, пренебрегва.
Водещият на "Гласът на времето" Бойко Ламбовски, проф. Боян Биолчев, писател и литературовед, историкът Александър Стоянов, писателят и член кор. на БАН – Алек Попов, и изкуствоведът и журналист Митко Новков търсят корените на отношението към миналото в собствените си исторически комплекси, но и във величието на отделната личност, смятаща истината за нещо свещено, по високо от личната изгода.
Боян Биолчев през призмите на романите си „Амазонката на Варое“ – иронична, и „Преселението“ – носталгична, разсъждава за миналото като за пространство на литературата. Александър Стоянов дава примери за противоположни тълкувания на историята, Алек Попов пояснява социалната трансгресия и говори за нуждата от десакрализиране на историческите митове, а Митко Новков потвърждава, че народите със самочувствие могат да гледат с повече хумор на миналото, отколкото тези с повече комплекси.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg