В първото издание на новата поредица "Моментна снимка" драматургът Майя Праматарова разказва за Масачузетския музей за съвременно изкуство MASS MoCA в американския град Норт Адамс, разположен в Масачузетс между Бостън и Ню Йорк. Музеят се намира в зданията на бившата фабрика Arnold Print Works и постепенно се превръща в един от най-големите центрове за съвременно изобразително изкуство и изпълнителски изкуства в САЩ. Това е ярък пример за това как музей за съвременно изкуство с инователния си подход спасява икономиката на един град и всяка година привлича милиони туристи от различни страни.
Днес музеят MASS MoCA представя богата колекция от творби на Джеймс Търел, Луиз Буржоа, Лори Андерсън и много други авангардни творци – художници, композитори, музиканти, сценични и театрални дейци, пионери в електронната музика, визуалните изображения и всевъзможните прояви, дошли с новите технологии.
Подобна е историята и на възникването нa Шекспировия фестивал в Стратфорд, Канада, който от място със западаща икономика се превръща в процъфтяващ фестивален център. През 50-те години на миналия век на група ентусиасти им хрумва да използват името на града като марка и да направят театрален фестивал. Започнал в едно шапито, днес градът разполага с четири театрални сгради с много разнообразен репертоар, а животът пулсира в пълен синхрон с театралните прояви.
И в двата случая селищата са разположени сред прекрасна природа и това като магнит привлича публиката.
В края на разговора има и кратък коментар за премиерата на пиесата "Бяло върху бяло" на Майя Праматарова в Ню Йорк, осъществена от Steps Theatre.
Темата на следващата част от поредицата ще е театралният и галериен живот в Ню Йорк след повече от година и половина прекъсване заради пандемията.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg