В първото издание на новата поредица "Моментна снимка" драматургът Майя Праматарова разказва за Масачузетския музей за съвременно изкуство MASS MoCA в американския град Норт Адамс, разположен в Масачузетс между Бостън и Ню Йорк. Музеят се намира в зданията на бившата фабрика Arnold Print Works и постепенно се превръща в един от най-големите центрове за съвременно изобразително изкуство и изпълнителски изкуства в САЩ. Това е ярък пример за това как музей за съвременно изкуство с инователния си подход спасява икономиката на един град и всяка година привлича милиони туристи от различни страни.
Днес музеят MASS MoCA представя богата колекция от творби на Джеймс Търел, Луиз Буржоа, Лори Андерсън и много други авангардни творци – художници, композитори, музиканти, сценични и театрални дейци, пионери в електронната музика, визуалните изображения и всевъзможните прояви, дошли с новите технологии.
Подобна е историята и на възникването нa Шекспировия фестивал в Стратфорд, Канада, който от място със западаща икономика се превръща в процъфтяващ фестивален център. През 50-те години на миналия век на група ентусиасти им хрумва да използват името на града като марка и да направят театрален фестивал. Започнал в едно шапито, днес градът разполага с четири театрални сгради с много разнообразен репертоар, а животът пулсира в пълен синхрон с театралните прояви.
И в двата случая селищата са разположени сред прекрасна природа и това като магнит привлича публиката.
В края на разговора има и кратък коментар за премиерата на пиесата "Бяло върху бяло" на Майя Праматарова в Ню Йорк, осъществена от Steps Theatre.
Темата на следващата част от поредицата ще е театралният и галериен живот в Ню Йорк след повече от година и половина прекъсване заради пандемията.
Чуйте разговора от звуковия файл.
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg