Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И Богдан Филов е бил председател на Българския ПЕН клуб, но го е и закривал

Снимка: PENBulgaria

Международната писателска неправителствена организация ПЕН чества 100-годишнина от създаването си; един от основателите ѝ е Джон Голсуърти, а причината – потресът от Голямата война, наречена по късно Първа световна.

Българският ПЕН чества тази година 95-годишнина от основаването си. В неговото създаване и ръководство са имена като Димитър Шишманов, Елисавета Багряна, Дора Габе, Елин Пелин и др. Председател му е бил и проф. Богдан Филов, министър-председател на България, който го и закрива за известно време през Втората световна война.

Защо той прави това, какви интереси и страсти съсредоточава тази организация през годините – за това е разговорът с председателя на ПЕН днес – Здравка Евтимова, с Георги Константинов, един от почетните председатели на ПЕН, с историка Николай Поппетров – който ще освети противоречивата личност на Богдан Филов, и с Владимир Станчев, син на поета и преводача Лъчезар Станчев – един от активните членове на ПЕН, голям приятел на Елин Пелин.

Станчев разказва как ПЕН е опитвал да лобира за Нобелова награда на Багряна и Йордан Радичков, Георги Константинов говори за писмото на ПЕН до Моамар Кадафи, Поппетров осветлява противоречията в сложната натура на Богдан Филов, а Здравка Евтимова разказва за днешните активности на организацията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Маца, директор на Италианския културен институт

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,   помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне..

публикувано на 11.08.24 в 08:35

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини: Епизод 4 - Кризи и употреби

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 10.08.24 в 12:05

44 отбора от 33 държави участват в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети...

публикувано на 10.08.24 в 10:00

Радослав Балкански: Без математиката и точните науки няма да има развитие

Със златен медал, 3 сребърни и 3 бронзови медала, и звезда на Азия по математика приключи поредното участие на България в откритото първенство на Азия по математика, което се проведе в Сеул, Южна Корея, и приключи в края на юли.  До финала се класираха 1600 ученици от Азербайджан, Бразилия, България, Виетнам, Индонезия, Индия, Казахстан,..

публикувано на 09.08.24 в 17:30

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини: Епизод 3 - Жените, един извървян път

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 09.08.24 в 16:05