Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свилена Димитрова:

Заради 92% неваксинирани в болниците не могат да се лекуват други заболявания

ББА иска неваксинираните да заплащат част от болничното си лечение

Ваксина
Снимка: Областна администрация - Русе

Българската болнична асоциация предложи неваксинираните пациенти с Covid-19, които постъпят в болница, да заплащат част от лечението си?

Темата коментира в “Нашият ден“ Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация (ББА).

“Повод да направим предложението точно в този момент е, че краят на ваксинационната кампания, която ББА проведе, макар че отчетохме добри отзиви, бяхме свидетели на много нисък процент ваксинирани, което буди сериозна тревога при всички в болничния сектор.

Както се вижда ежедневно, болниците са претоварени. Посланието ни към всички в обществото и в държавното управление беше свързано именно с това – ние от две години влагаме усилия, персонал, изтощение и средства, за да овладеем пандемията. А обществото по някаква причина масово отказва да се възползва от ваксините като установения начин, който ще ни извади от пандемията.

За нас беше много важно да поставим именно тези факти, за да могат хората да вземат информирано решение.

От една страна, разходите, които са свързани с лечението на Covid-19, са разходи, които плащаме директно и индиректно.

От друга страна, фактът, че ние, продължавайки да отказваме да се ваксинираме, даваме заявка, че ще продължим да инвестираме именно в лечението и ще продължим да губим човешки животи, да докарваме персонала до изтощение в болниците. Това беше посланието ни и с един призив, и обществото, и всеки един от нас, който е част от него, да може да вземе своето отговорно решение."

Правна аргументация

"Намираме се в извънредна ситуация, в която, когато е била писана нашата конституция, не е била взета предвид. Предложението все още не е намерило правен израз, тепърва предстои да бъде обсъждано, преди въобще да бъде предлагано.

Казах и в предишно свое участие – нито едно съществено важно решение не минава без санкцията на обществото. Много е важно всеки един гражданин да си даде сметка какъв е неговият принос в това общество.

Конституционните права на никой няма да бъдат нарушени. Гражданите получават ежедневно толкова лечения, от които наистина имат нужда, болниците са отворени за всички.

Проблемът обаче е, че заради 92% неваксинирани, влизащи в болниците, пациентите с други заболявания не могат да се лекуват. И това е проблем, който стои от две години пред нас. Той има много тежък ефект и върху пациенти с кардиологични проблеми, и върху пациенти с онкологични проблеми. Никой не си дава сметка кой ще запази конституционните права на тези хора.

В Закона за здравето е предвидено както правото на един пациент да получи лечение и достъп, така и неговото задължение да бъде отговорен към здравето си. Не само права в този закон.

Нека всеки много добре си помисли има ли пред него наистина медицински причини да не се ваксинира и да отказва да съдейства на обществото.

Моето послание към хората е наистина за споделяне на отговорността в обществото. Всички сме заедно в този проблем и сме жертви на пандемията.

Всеки човек, взел решение да не се ваксинира, рискува не само себе си, а и своите близки и останалите хора.

Мерките, които вчера обяви Министерство на здравеопазването, са сигнал в тази посока. Вариантите пред нас не са много – пълен локдаун е другият, той ли е по-добър от ваксинирането."

Чуйте Свилена Димитрова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12