Какви са възможностите за финансиране и подкрепа на стартиращи малки и средни предприятия от българския Фонд на фондовете?
Фондът на фондовете (ФНФ) е структура за целево разпределение на публични средства чрез специализирана схеми за финансиране, която работи с посредници.
Темата коментира в “Нашият ден“ Лазар Петров, директор управление „Финансови инструменти и оперативни програми“ във ФНФ.
Инструменти за стартиращи бизнес начинания
“Ако говорим за стартиращите бизнес начинания с голям потенциал, изискващи финансиране, което не биха могли да набавят чрез банково кредитиране. Ние работим директно, предоставяйки финансиране, но към тази част от нашите инструменти сме избрали четири, работещи към момента, финансови посредници. Създадени са четири инвестиционни фонда, напът е да заработи и пети, които търсят именно такъв тип перспективни бизнес начинания и им предоставят високорисков капитал, като придобият миноритарен дял от компаниите, които се създават, т.нар. "стартъпи".
Тези инвестиционни фондове таргетират да получат възвращаемост, като придобият дялове от такива стартъпи – предоставят им т.нар. "менторски услуги", разполагат с мрежа от контакти, за да допринесат въпросните стартъпи да намерят реализиране на своите продукти и услуги извън България и след време търсят възможност да реализират участието в тази компания.
Повече за това за какви таргет групи е предназначен всеки един от инструментите и какви са начините на връзка с ФНФ, можете да чуете от интервюто в звуковия файл.
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg