Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 октомври – Световен ден на заекващите хора

Снимка: Pixabay

22 октомври е международно приет ден за популяризиране проблемите на заекващите хора. Денят се чества като такъв от 1998 година насам.

Заекването е разстройство на речта, което засяга 1% от световното население или казано по друг начин – 60 млн. деца, тийнейджъри и възрастни. Проблемът се среща 4 пъти повече при мъжете, отколкото при жените.

20% от децата преминават през подобен стадий на развитие, в който имат проблеми със заекването – достатъчно сериозни, за да бъдат взети предвид от родителите им.

Темата коментира логопедът Нина Йорданова, представител на България в Европейския комитет по логопедия.

“В световен план не се отчитат особени промени по отношение на наблюдаването на заекването. Заекването е едно от най-разпознаваемите нарушения по отношения на плавността на речта и лесно може да бъде открито.

Това, което наблюдаваме от началото на пандемията, е, че при малките пациенти на възраст от 5 години, заради промяната в самата структура на обществото и прекалено големия стрес на родителите, се наблюдава повишаване на случаите на заекванe. 

При тях по-скоро е израз на психологическа нестабилност от случващото се и те реагират по този начин."

Пандемията

"Пандемията постави изключително големи предизвикателства пред работата ни. От една страна, оставането на родителите по домовете даде възможност за малко повече внимание към децата, откриха проблеми, които до този момент леко са подценявали или не са видени. От друга страна, се появиха нови предизвикателства – засили се нарушението на храненето на малките деца, появиха се случаи, описани в северната част на Европа, които имат нарушение с гълтането и образуването на гласа след прекаран коронавирус."

Чуйте Нина Йорданова в звуковия файл.

Снимка: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45