Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

Кънчо Стойчев
Снимка: БГНЕС

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев.

Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. "В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на това, което е необходимо, от национална гледна точка", заявява социологът.  

По думите на госта изборите в демократичното общество са заявка за власт от страна на политическите сили, но у нас виждаме, че избраните партиите не могат или не желаят да упражняват властта.  

Народът не е виновен за случващото се в политическия живот днес, категоричен е Стойчев и изтъква, че реално не 33%, а 45% от съществуващите българи са упражнили правото си на вот – много повече, отколкото в някои други демократични страни. Причината за наказателното отдръпване на гражданите от изборния процес, според социолога, е разочарованието от големите партии като ПП-ДБ и ГЕРБ.  

Политическите партии не говорят за реалните проблеми на българите, а години наред разискват съдебната реформа, която хората не припознават като проблем. Стойчев изразява мнението, че нанесените промени в областта трябва да бъдат отменени на конституционно ниво.

Темата на деня е разцеплението в ДПС – конфликт, който, по думите на социолога, ще доведе до обособяването на две отделни партии. Преди това обаче ще станем свидетели на драматичен челен сблъсък, предрича Стойчев.

"Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно", подчертава гостът.

Като основна фигура в Съюза "Произведено в България", Стойчев коментира и актуалното състояние на българския бизнес. "В България се произвеждат страшно много продукти със световно качество, за които дори не знаем", заявява гостът, но изтъква, че това се случва въпреки, а не благодарение на държавата. По думите на Стоев административната хватка у нас превръща правенето на бизнес тук в абсурдна задача. Въпросите, около които политиката е редно да се обедини, са как се създават блага в България и как се харчи публичният ресурс.

Разговорът завършва позитивно с темата за творящите деца. Конкурсът "Бодлите на таралежите", организиран от фондация "Братя Мормареви", за 18-и път тази есен ще насърчи децата да пишат, съобщава Стойчев – председател на Съвета на директорите на фондацията.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45