Проблемите на културните аспекти на архитектурата трябва да бъдат обхванати в специален закон за архитектурата. В този специален закон архитектурата ще се разглежда като културна ценност.
Защо е необходим закон за архитектурата?
Темата коментира в “Законът и Темида“ арх. Тодор Булев, председател на САБ.
“Архитектурата е една много сложна и много странна материя. Като характер и дейност е насочена преди всичко към създаване на определени природни, социални и човешки качества в сградите, които правим и селищата, в които живеем.
Може да се каже, че тя обединява философия, техника, изкуство, технически умения и познания за човека най-вече.
Именно тази сложност на архитектурата прави така, че тя трудно да може да се осмисли, да се овладее и разбере като едно специфично явление. Тази специфичност води до това, че нейната обществена регулация е разпиляна в множество актове и в различни закони, всеки от които третира някакви елементи от нея, но нито един не я третира като една комплексна същност."
Права и задължения на архитекта – има ли яснота
"Една от темите тук е общественият статут на архитекта. Смисълът на понятието архитект като един водач в целия оркестър от хора, участващи в проектирането и строителството, в момента е доста на заден план.
Ако сега се обърнем към начина, по който се одобряват проектите, знаем, че там действа принципът на законосъобразността. Това, което е описано в Закона за устройство на територията, това е важното в случая и по него се гледат проектите. Понятията като социална и естетическа ценност не спадат към тази законова рамка. Този Закон регулира по-скоро имуществените отношения и правата по отношения на използването на пространството."
Повече за потребността от специален Закон за архитектурата можете да чуете от арх. Тодор Булев в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg