Проблемите на културните аспекти на архитектурата трябва да бъдат обхванати в специален закон за архитектурата. В този специален закон архитектурата ще се разглежда като културна ценност.
Защо е необходим закон за архитектурата?
Темата коментира в “Законът и Темида“ арх. Тодор Булев, председател на САБ.
“Архитектурата е една много сложна и много странна материя. Като характер и дейност е насочена преди всичко към създаване на определени природни, социални и човешки качества в сградите, които правим и селищата, в които живеем.
Може да се каже, че тя обединява философия, техника, изкуство, технически умения и познания за човека най-вече.
Именно тази сложност на архитектурата прави така, че тя трудно да може да се осмисли, да се овладее и разбере като едно специфично явление. Тази специфичност води до това, че нейната обществена регулация е разпиляна в множество актове и в различни закони, всеки от които третира някакви елементи от нея, но нито един не я третира като една комплексна същност."
Права и задължения на архитекта – има ли яснота
"Една от темите тук е общественият статут на архитекта. Смисълът на понятието архитект като един водач в целия оркестър от хора, участващи в проектирането и строителството, в момента е доста на заден план.
Ако сега се обърнем към начина, по който се одобряват проектите, знаем, че там действа принципът на законосъобразността. Това, което е описано в Закона за устройство на територията, това е важното в случая и по него се гледат проектите. Понятията като социална и естетическа ценност не спадат към тази законова рамка. Този Закон регулира по-скоро имуществените отношения и правата по отношения на използването на пространството."
Повече за потребността от специален Закон за архитектурата можете да чуете от арх. Тодор Булев в звуковия файл.
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg