Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм и изложба за годишнината от рождението на Ганчо Карабаджаков

Документален филм-портрет "Карабаджо" и изложба, посветена на седемдесетата годишнина от рождението на именития български художник Ганчо Карабаджаков, ще представи на 28 октомври Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново.

Събитието е посветено на 70-ия юбилей на твореца. Пространството на обновената галерия ще покаже 70 създадени от него платна от средата на 70-те до края на 2020 година, предоставени от галерии от цялата страната и частни колекционери. Част от творбите от ранния му период ще бъдат представени за първи път пред публика. Картините са подбрани от екипи на галерията и курирани от доказания изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска.

Ганчо Карабаджаков

Ганчо Карабаджаков е роден 1951 г. в Ямбол. След като завършва в художествена гимназия в Казанлък, пътят му продължава в НХА в София, където следва Илюстрация и художествено оформление на книгата при проф. Христо Нейков.

След дипломирането си реализира десетки монументални фрески и развива характерния си живописен почерк. Освен творец Ганчо Карабаджаков е и активна обществена фигура. От 1981-а участва във всички регионални и национални изложби с живопис, работи и в областта на монументалните изкуства. Има над петдесет самостоятелни изложби в страната и чужбина. Ганчо Карабаджаков работи в областта на фигуралната живопис. Той е реализирал повече от 60 самостоятелни изложби в страната и в чужбина.

За филма разказва в “Нашият ден“ Теодора Андрецуди, продуцент и режисьор на филма.

“Това е документален филм за Ганчо Карабаджаков, но като всеки документален филм той трябваше да има фокус. Дали ще проследим творчеството, дали само автора.

В тази специфика на “Карабадажо“ се оказа, че личността е толкова силна, колкото и неговото творчество. Личността е изключително силна при него и именно заради това изнесохме това заглавие.

Постарахме се във филма да говорят хората, които са останали през годините до него – Митко Щерев, проф. Иван Харалампиев, Стефан Цанев, проф. Вихрони Попнеделев, Марин Добрев – не мисля, че бих могла да изброя всички."

За изложбата разказва в “Нашият ден“ Мартин Митев, директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново:

“Изложбата стана изключително интересна. Все още я редим. Всичко се случва буквално в последния момент, не поради нещо друго, а поради обхвата на неговото творчество.

Вярваме, че ще представим непознатия Ганчо за нашата общественост. Онези периоди по времето и след студентските му години.“

Чуйте Мартин Митев в звуковия файл.

Снимки – ХГ "Борис Денев" - Велико Търново и БНР, архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Банкя празнува Горешляци и 55 години от обявяването си за град

За пореден път в Банкя се провеждат традиционните празници Горешляци , посветени на минералната вода, здравето и дълголетието. Този път събитието съвпада с отбелязването на 55 години от обявяването на Банкя за град . Кулминацията на честванията е днес, когато Литургия по повод храмовия празник на храм "Свети Кирик и Юлита" ще отслужи Негово..

публикувано на 15.07.24 в 10:09

Стартира 28-ият Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От днес до 20 юли се провежда 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община,..

публикувано на 15.07.24 в 09:03

Литературата оживява на фестивала "София Моно"

Литературата оживява на фестивала "София Моно", който ще подари на жителите и гостите на столицата летни театрални вечери.  Спектаклите в програмата, изградени върху литературни творби, ще се играят на открита сцена в парка на Военната академия "Георги С. Раковски" от 17 до 27 юли . Симона Илиева , мениджър на издателството-организатор на..

публикувано на 15.07.24 в 08:30

Мексико във вкус и цвят

Сергей Герджиков е професор по философия, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и се определя като "пътник, който скита по света и търси чудесата". Той е автор на две книги за Япония и много пътеписи в списания, а най-новото му издание е посветено на Мексико. "Винаги, когато планирам по-дълго пътешествие го свързвам с..

публикувано на 15.07.24 в 08:10

Три книги от млади български автори четем това лято

Сянка, лед и добра книга – рецептата срещу летните горещини. Какво четем през лятото в "Артефир" – Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова от "Библиотека България" представят три нови заглавия на млади български автори.   Романът "Тунел към изгрева" Лъчезар Ангелов е дълго подготвяна книга. Издателите открояват изключителното авторово боравене с..

публикувано на 14.07.24 в 09:10