Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на Икономическата комисия за Европа на ООН е унифициране на правилата за всички държави

Щерьо Ножаров: При кръговата икономика целта е да няма отпадъци

Вътрешноводният транспорт е много важен за за свързаността и мобилността в Европа

Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

Икономистът Щерьо Ножаров представя презентация на 4 ноември пред Икономическата комисия на ООН за Европа. Темата е въвеждане на “Кръговата икономика във вътрешноводния транспорт“.

Щерьо Ножаров коментира в “Нашият ден“:

"Става дума за унифициране на правилата за управление на отпадъците, които са не само корабните отпадъци от вътрешноводния транспорт, но и пристанищните съоръжения като пристанищна инфраструктура, което също е изключително важен въпрос за нашата икономика.

В нашата икономика вътрешноводният транспорт, използването на р. Дунав към момента не е ефективно, отделно и кръговата ни икономика, но това е друга тема.

Новият акцент тук е, че, включително и в България, повечето хора не правят разлика между линейна, рециклираща и кръгова икономика. Смята се, че в момента минаваме от линейна икономика, при която отпадъците се депонират в крайния си етап, към кръгова, а ние всъщност отдавна сме и в рециклираща икономика.

При рециклиращата икономика колкото повече отпадъци се рециклират, толкова по-добре, докато при кръговата икономика целта е да няма отпадъци. Всичко да може да се използва повторно с малка намеса или доработка.

Това е съвсем различна концепция, която включва и дигитализация, икономика на споделянето и други такива процеси, които са много сложни.

Целта на Икономическата комисия за Европа на ООН е унифициране на правилата за всички държави в тази област, така че да се мине на следващо ниво по отношение на управлението на този тип специфични отпадъци.

Вътрешноводният транспорт е изключително важен за икономиките и за свързаността и мобилността в Европа. На второ място, това е една част от модерната вълна на ООН, която е за т.нар. "въглеродна неутралност", която би трябвало да бъде постигната най-късно през 2050 г. Акцентът вече би трябвало да бъде изместен от сухоземен към по-екологичните типове транспорт.

Или пък интермодалност, което означава свързано използване на различните типове транспорт. Повечето товари би трябвало да минават по воден и железопътен транспорт, тези, които са щадящи за околната среда. Тъй като акцентът ще се засили натам, има опит да се модернизира силно този процес. Той е важен както за икономиката, но той е и част от тази модерна вълна за въглеродна неутралност и стремеж към един по-чист и зелен свят."

Предложенията

"Самите предложения са свързани с разделянето на отпадъците на такива, които подлежат на директно повторно използване за други нужди, чиито компоненти подлежат на директно повторно влагане, редизайн, създаване на платформи, на ресурс за споделено използване на ресурси от типа на споделената икономика и съответното им наемане."

Чуйте Щерьо Ножаров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12