Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Георги Лазаров:

Нормалната грижа за простатната жлеза трябва да започне на 50 години

Снимка: Pixabay

Movember е движение, което популяризира грижата за мъжкото здраве и набира средства за борба с най-коварните болести сред мъжете – рак на простатата и тестисите. Името му се формира от съкращението за мустаци на английски и името на месец ноември.

Движението се ражда спонтанно в Мелбърн, Австралия през 2003 г., когато няколко приятели решават да възродят идеята за добре поддържания мустак.

Темата коментира в “нашият ден“ д-р Георги Лазаров, специалист по урология и андрология в Първа САГБАЛ „Света София“.

“Аз съм един от малкото специалисти, които наблягат на мъжкото здраве. Защото мъжкото здраве не значи само простатна жлеза и тестиси.

Всичко е свързано със стреса, в който живеем, с повишаването на кръвното налягане, с обменните процеси, с метаболитния синдром – всичко това води до спадане на нивото на тестостерон и до доста по-сериозни странични явления.

Ракът на простатната жлеза се намира на второ място при мъжете след рака на белия дроб. Мъжкото здраве трябва да се разглежда като цяло, не само като отделни органи.

Много мъже не осъзнават, че основният им проблем е ниският тестостерон, който се изявява с различни клинични картини.

Симптоматиката е доста пъстра и разнообразна, но основното е по-лесната уморяемост, по-трудната концентрация, повишаването на кръвното налягане, промяната в метаболизма, напълняването.

За съжаление наблюдаваме тези симптоми и при по-млади мъже, които вече са със сериозни проблеми – и с ерекция и с оплодителна способност.

Възрастта пада най-вече от съвременния начин на живот и от начина на хранене и употребата на алкохол. А в съвремието и доста употреба на наркотици."

"Нормалната грижа за простатната жлеза трябва да започне на 50-годишна възраст. С един преглед един път годишно и с едно вземане на кръв и с измерване на нивото на туморния маркер, който е простатоспецифичният антиген.

Съвсем нормално е това нещо да се случи един път годишно. Увеличената простата разглеждаме като състояние, не като болест.

Целта е с всякакви медикаментозни средства, ако изобщо се налага, да се поддържа едно добро качество на живот на пациента. И да не се допуснат усложнения от страна на вече увеличената простата, каквито са – кървене, камък в пикочния мехур, инфекции и т.н. Тези усложнения вече налагат  оперативно лечение."

Чуйте д-р Георги Лазаров в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21