Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Буруджиева: Лява ли е БСП е дебатът в последните години

Снимка: БГНЕС

Постоянният дебат в последните години е – действително ли е лява БСП и колко са леви политиките, които предлага и защитава – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Татяна Буруджиева, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

"БСП винаги е била партия с различни мнения, позиции и дебати по тях. Може би защото в България нямаме цялата палитра от възможни леви партии и те някак от самото начало бяха вътре в БСП, точно както в СДС беше палитрата на десницата. Но там тази палитра се диференцира в различни партии, докато в левицата този процес все още не се е случил.

БСП, както и другите партии, на базата на сгрешени позиции, които е взимала в годините и във властта, започна да се свива полека-лека електорално. Когато една партия всъщност се свива, а не се разширява и не става по-голяма и по-мощна, променяш управлението от диалогично на централизирано – това не носи успех."

Фалстарт

"От самото начало, когато БСП се определи, и дори го записа в устава, като едновременно масова и парламентарна партия беше ясно, че ще е трудно. Не е възможно това да стане едновременно.

Имаме изначално една смесица, която и организационно, и като възможност да се взимат решения, и да се управляват процесите както вътре в БСП, така и действията на БСП в обществото, бяха подложени на доста сериозни изпитания.

Когато не си поставиш здрави основни, това е все едно да лишиш някой от единия му крак и да му сложиш четири вместо два крака – объркването винаги започва да си личи и да се натрупва.

За да се чуят тезите и да бъдат възприети от хората, когато сменяш едни естествени и доказани лидери на мнения и авторитети, трябва да вложиш усилия, така че да развиеш новите лица, да има дадеш възможност да се развият.

БСП е много специфична организация. Там изборът на лидер означава, че ти се дава първи шанс да станеш и да се докажеш като лидер. И всеки от лидерите на БСП избра своя начин да си завоюва партията. При някои щетите бяха по-големи, при други – по-малки, но имаше щети. Не мога да кажа кой от лидерите е бил най-вреден или най-полезен.

Всеки един от лидерите беше принуден да се опита да доминира на процесите в БСП, което не беше полезно за такава конструкция, каквато започваме.“

Чуйте Татяна Буруджиева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13