Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Буруджиева: Лява ли е БСП е дебатът в последните години

Снимка: БГНЕС

Постоянният дебат в последните години е – действително ли е лява БСП и колко са леви политиките, които предлага и защитава – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Татяна Буруджиева, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

"БСП винаги е била партия с различни мнения, позиции и дебати по тях. Може би защото в България нямаме цялата палитра от възможни леви партии и те някак от самото начало бяха вътре в БСП, точно както в СДС беше палитрата на десницата. Но там тази палитра се диференцира в различни партии, докато в левицата този процес все още не се е случил.

БСП, както и другите партии, на базата на сгрешени позиции, които е взимала в годините и във властта, започна да се свива полека-лека електорално. Когато една партия всъщност се свива, а не се разширява и не става по-голяма и по-мощна, променяш управлението от диалогично на централизирано – това не носи успех."

Фалстарт

"От самото начало, когато БСП се определи, и дори го записа в устава, като едновременно масова и парламентарна партия беше ясно, че ще е трудно. Не е възможно това да стане едновременно.

Имаме изначално една смесица, която и организационно, и като възможност да се взимат решения, и да се управляват процесите както вътре в БСП, така и действията на БСП в обществото, бяха подложени на доста сериозни изпитания.

Когато не си поставиш здрави основни, това е все едно да лишиш някой от единия му крак и да му сложиш четири вместо два крака – объркването винаги започва да си личи и да се натрупва.

За да се чуят тезите и да бъдат възприети от хората, когато сменяш едни естествени и доказани лидери на мнения и авторитети, трябва да вложиш усилия, така че да развиеш новите лица, да има дадеш възможност да се развият.

БСП е много специфична организация. Там изборът на лидер означава, че ти се дава първи шанс да станеш и да се докажеш като лидер. И всеки от лидерите на БСП избра своя начин да си завоюва партията. При някои щетите бяха по-големи, при други – по-малки, но имаше щети. Не мога да кажа кой от лидерите е бил най-вреден или най-полезен.

Всеки един от лидерите беше принуден да се опита да доминира на процесите в БСП, което не беше полезно за такава конструкция, каквато започваме.“

Чуйте Татяна Буруджиева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55