Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Андонова: Всяко трето семейство у нас е засегнато от домашно насилие

Станимира Хаджимитова: Съобщенията за насилие в семейна среда нараснаха неимоверно през пандемията

Снимка: Pixabay

Напоследък се казва “насилие по пол“. То може да е от интимния партньор, може да е домашно насилие, но в големия брой случаи е насочено срещу жените. Затова му обръщаме много сериозно внимание. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Станимира Хаджимитова от Центъра за изграждане на устойчиви общности.

"Правим много кампании и изследвания – информационни, и образователни, както и много обучения по различните аспекти на насилието. Когато започнахме преди 21 години, говорехме само за домашното, а сега има още много форми на насилие – онлайн насилие, на работното място, домашно насилие над възрастните родители, но и насилие от интимния партньор.

Броят на съобщенията за домашно насилие по време на пандемията нараства неимоверно. Няма как една жертва да излезе от насилствена връзка, ако тя е и икономически финансово зависима от насилника.

Затова правим срещи и обучения вече на един нов играч на полето на насилието, домашното насилие и бизнеса. Трудно е да накараш бизнеса да се включи в такива срещи и да отдели време за тях, защото бизнесът априори счита, че това не е негова работа.

Когато покажем вече данни от изследването – колко е зле за бизнеса, ако имат насилник сред работниците, то той е с понижено внимание. Много повече се увеличава броят на различни чисто професионални произшествия."

Чуйте Станимира Хаджимитова в звуковия файл.


Данните показват, че всяко трето семейство в България е засегнато от домашно насилие. Това означава, че този проблем е огромен и сериозен и има размерите на пандемия. Нещо, което в последните 10 години не се е променило като статистика. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Юлия Андонова от фондация „Пулс“.

"Практическият ни опит ни показва, че сякаш проблемът се задълбочава в последните години. Трудно е да кажем дали се променят нагласите на хората, или не."

Жертвите

"Всяка година над 300 човека се обръщат с молба за помощ към нашата организация, вследствие на преживяно насилие. През миналата година зачестиха случаите на насилие онлайн. Това е нещо, което наблюдаваме като тенденция от миналата година.

Има и хора, които се страхуват да потърсят помощ от опасение, че институциите ще им навредят. В общественото пространство стои откровената лъжа, че ако човек потърси помощ в кризисен център или социални услуги и е жертва на насилие, ще му бъдат отнети децата. Това не е вярно."

Чуйте Юлия Андонова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12