Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Андонова: Всяко трето семейство у нас е засегнато от домашно насилие

Станимира Хаджимитова: Съобщенията за насилие в семейна среда нараснаха неимоверно през пандемията

Снимка: Pixabay

Напоследък се казва “насилие по пол“. То може да е от интимния партньор, може да е домашно насилие, но в големия брой случаи е насочено срещу жените. Затова му обръщаме много сериозно внимание. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Станимира Хаджимитова от Центъра за изграждане на устойчиви общности.

"Правим много кампании и изследвания – информационни, и образователни, както и много обучения по различните аспекти на насилието. Когато започнахме преди 21 години, говорехме само за домашното, а сега има още много форми на насилие – онлайн насилие, на работното място, домашно насилие над възрастните родители, но и насилие от интимния партньор.

Броят на съобщенията за домашно насилие по време на пандемията нараства неимоверно. Няма как една жертва да излезе от насилствена връзка, ако тя е и икономически финансово зависима от насилника.

Затова правим срещи и обучения вече на един нов играч на полето на насилието, домашното насилие и бизнеса. Трудно е да накараш бизнеса да се включи в такива срещи и да отдели време за тях, защото бизнесът априори счита, че това не е негова работа.

Когато покажем вече данни от изследването – колко е зле за бизнеса, ако имат насилник сред работниците, то той е с понижено внимание. Много повече се увеличава броят на различни чисто професионални произшествия."

Чуйте Станимира Хаджимитова в звуковия файл.


Данните показват, че всяко трето семейство в България е засегнато от домашно насилие. Това означава, че този проблем е огромен и сериозен и има размерите на пандемия. Нещо, което в последните 10 години не се е променило като статистика. Каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Юлия Андонова от фондация „Пулс“.

"Практическият ни опит ни показва, че сякаш проблемът се задълбочава в последните години. Трудно е да кажем дали се променят нагласите на хората, или не."

Жертвите

"Всяка година над 300 човека се обръщат с молба за помощ към нашата организация, вследствие на преживяно насилие. През миналата година зачестиха случаите на насилие онлайн. Това е нещо, което наблюдаваме като тенденция от миналата година.

Има и хора, които се страхуват да потърсят помощ от опасение, че институциите ще им навредят. В общественото пространство стои откровената лъжа, че ако човек потърси помощ в кризисен център или социални услуги и е жертва на насилие, ще му бъдат отнети децата. Това не е вярно."

Чуйте Юлия Андонова в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58