Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пенка Петрова: Вирусът мутира в организма на неваксинираните

Снимка: БГНЕС

Мутацията на вируса възниква в организма на неваксинираните, защото достига много по-висок вирусен титър. Толкова интензивно се реплицира в организма на неваксинираните, че е възможно да мутира в изгодна за него посока. Казва в предаването в “Нашият ден“ на БНР проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология на БАН.

"Вирусът продължава да мутира, даже учените изчислиха честотата, с която мутира. Тя е най-обикновена като за всички коронавируси. На всеки няколко месеца може да се получи такава мутация.

Вече бяхме свидетели на няколко мутации, които правеха вируса все по-виролентен, все по-опасен за човечеството и с двойно по-голяма възможност да заразява. Това бяха и Алфа и Бета и Гама мутациите.

Сега Делта вариантът порази целия свят. Той се оказа толкова заразителен, че измести всички други варианти на коронавируса в света.

Свидетели сме и на мутация с обратен знак. Това е една мутация, възникнала в Япония, която доведе до очакваното самоограничаване на коронавируса."


Възможна българска мутация на вируса

"На това обърна внимание и Европейската агенция по лекарствата заради много ниското ниво на ваксиниране у нас. Това е много обезпокоително, когато вирусът се разпространява в неваксинирано население, той заразява, хората преболедуват, а колкото повече хора са заразени и боледуват тежко, това предполага добра репликация на вируса.

Колкото повече се репликира, толкова по-възможно е да се адаптира така към човека, че да стане по-заразен."

Чуйте проф. Пенка Петрова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15