Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удобната интерпретация на фактите и рефлексите от миналото – колко още

Йово Николов
Снимка: Стопкадър, bTV

Преди дни бе публикуван анализ на Международния институт за демокрация и изборна помощ (IDEA). Популистката политика, използването на ограничения заради пандемията от Covid-19 за заглушаване на критичните гласове, тенденцията към имитиране на антидемократично поведение и дезинформация, използвана за разделяне на обществата, са основните причини за упадъка на демокрацията, се казва в доклада на тази междуправителствена организация и се добавя, че все повече държави страдат от „демократична ерозия“. Броят на страните, които са подложени на „демократично отстъпление“, никога не е бил толкова голям, твърди докладът, като се позовава на регресивния обрат в области, включващи правителствената и съдебна независимост, свободата на медиите и правата на човека.

Оценката на IDEA за България е очаквана.

Почти по същото време в София се проведе уъркшоп на тема „ДС и медии“, организиран от ФЖМК на СУ и с подкрепата на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“.

Коментар в „Мрежата“ направи разследващият журналист и отговорен редактор на в. „Капитал“ Йово Николов: 

„Ако трябва да намерим сечението между доклада и конференцията, посветена на ДС и медиите, то ще трябва да се върнем назад и да проследим наследството и рефлексите, които са ни останали от миналото, т.е. зависимостите на медиите от ДС. /…/ И макар разговорът за ДС да остава все повече в миналото, има рефлекси, които са останали от онова време и начинът за борба с тях зависи до голяма степен от журналистите, защото най-силната цензура е автоцензурата, но тази автоцензура би останала в миналото, ако методите на ДС-шантаж, интерпретиране на фактите по различен начин, не биха се експонирали и върху съвременната журналистика. 

Олигархичните кръгове, които владеят медии, продължават да манипулират фактите и да ги налагат на журналистите, които работят за тях. Интерпретация на факти, такива, каквито да бъдат удобни за тях и в защита на статуквото, и в защита на управляващите, до, може би, до тази година, т.е. вплитането на методите на ДС и съответно владеенето на медиите от подобни хора, които използват тези методи, ни нареждат в един не особено ласкав доклад."

Целия разговор чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21