Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саша Безуханова:

Вицепремиер по климата – защо е толкова нужен

Снимка: БГНЕС

През тази седмица текат преговори за уточняване на състава и структурата на правителството. В края на миналата седмица стана ясно, че ще има вицепремиер по климата. За такава управленска структура в новото правителство настояха от коалиция “Зелен рестарт“.

Темата коментира в “Нашият ден“ Саша Безуханова, международно признат мениджър.

"Преди месец коалиция за “Зелен рестарт“ изпрати отворено писмо до всички политически партии и институции на България с препоръка за това да се конституира в новото правителство позиция вицепремиер за климатичния преход и зелената трансформация.

Климатичните политики са повече от това да има екологични политики или политики, свързани със земеделието. Те са хоризонтални политики и касаят всички аспекти на икономическото развитие, влизат в модерните финанси. Вероятно слушателите ни знаят, че вече банките въведоха оценка на база на устойчиви показатели на предприятията, така че те да получат съответните кредити.

Климатичната криза и начините, по които тя да бъде адресирана, би трябвало да бъдат интегрирани в образователната система. Една по-популярна и коментирана тема е енергетиката ни да бъде трансформирана от такава с високи парникови емисии към алтернативни източници.

Това е въпрос на една системна, интегрална, холистична обща работа и синхрон между всички ведомства в едно управление, включително във връзка с политиките на местната власт.

Затова считаме, че е необходима административна структура от най-високо ниво, вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация. Или пък дори министър с такъв тип функции."

Предложението на БСП за Министерство за климата

"Това е модел и практика, която въведоха някои от водещите европейски държави. Такъв тип министерства за климатичния преход и зелена трансформация има в Италия, във Франция, в Испания и в Португалия. Германия също възприе, макар и с друго име подобен формат.

Самата политика на ЕС е ориентирана към такова развитие, което е свързано с амбициозни задачи във връзка с климата до 2030 г. и има нужда процесът да бъде управляван.

Нашето предложение – вицепремиер по климата е най-бързата административна задача, която може да бъде решена от новото правителство. Утвърждаване на цяло едно министерство би имало нужда от малко по-сериозен административен процес."

Чуйте Саша Безуханова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12