Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саша Безуханова:

Вицепремиер по климата – защо е толкова нужен

Снимка: БГНЕС

През тази седмица текат преговори за уточняване на състава и структурата на правителството. В края на миналата седмица стана ясно, че ще има вицепремиер по климата. За такава управленска структура в новото правителство настояха от коалиция “Зелен рестарт“.

Темата коментира в “Нашият ден“ Саша Безуханова, международно признат мениджър.

"Преди месец коалиция за “Зелен рестарт“ изпрати отворено писмо до всички политически партии и институции на България с препоръка за това да се конституира в новото правителство позиция вицепремиер за климатичния преход и зелената трансформация.

Климатичните политики са повече от това да има екологични политики или политики, свързани със земеделието. Те са хоризонтални политики и касаят всички аспекти на икономическото развитие, влизат в модерните финанси. Вероятно слушателите ни знаят, че вече банките въведоха оценка на база на устойчиви показатели на предприятията, така че те да получат съответните кредити.

Климатичната криза и начините, по които тя да бъде адресирана, би трябвало да бъдат интегрирани в образователната система. Една по-популярна и коментирана тема е енергетиката ни да бъде трансформирана от такава с високи парникови емисии към алтернативни източници.

Това е въпрос на една системна, интегрална, холистична обща работа и синхрон между всички ведомства в едно управление, включително във връзка с политиките на местната власт.

Затова считаме, че е необходима административна структура от най-високо ниво, вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация. Или пък дори министър с такъв тип функции."

Предложението на БСП за Министерство за климата

"Това е модел и практика, която въведоха някои от водещите европейски държави. Такъв тип министерства за климатичния преход и зелена трансформация има в Италия, във Франция, в Испания и в Португалия. Германия също възприе, макар и с друго име подобен формат.

Самата политика на ЕС е ориентирана към такова развитие, което е свързано с амбициозни задачи във връзка с климата до 2030 г. и има нужда процесът да бъде управляван.

Нашето предложение – вицепремиер по климата е най-бързата административна задача, която може да бъде решена от новото правителство. Утвърждаване на цяло едно министерство би имало нужда от малко по-сериозен административен процес."

Чуйте Саша Безуханова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35