Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хранителни добавки при диабет – полза и ефект

| обновено на 09.12.21 в 07:54
Снимка: Pixabay

В социалните мрежи и интернет вървят информации за хранителните добавки. Това са продукти, които съдържат в своя състав редица хранителни фактори или други химични елементи, но тяхната единствена цел е да се обогати нашето хранене.“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Даниела Попова, ендокринолог.

Те могат да посрещнат хранителни дефицити, но не и да лекуват. Това не е тяхно свойство. Категорията продукти “хранителни добавки“ стои на друго място.

Категорията “лекарствен продукт“ е съвсем друго нещо. Тя е научно доказана, минала е изпитание и е регистрирана като форма, която може да донесе терапия и лечебен ефект.

Диабетът е много сериозно социално значимо заболяване и изисква съвсем сериозен подход от страна на медицината.

Метформининът е лекарствен продукт. Той съдържа един стандартизиран извлек от вещество, което също има растителен произход, но той е произведен като лекарство и наскоро посрещна своя 50-годишен юбилей като присъствие. Това е едно много важно лекарство в областта на диабета, което помага в решаването на диабетния проблем.

Има и студии, в които се доказва неговата полза за контрола на диабета по време на една Covid инфекция.

При дълга употреба на Метформин могат да възникнат някои натрупващи се нежелани ефекти или някои дефицити. Не повече от 10% от болните могат да получат нежелани стомашно-чревни ефекти.

Сулфанилурейни препарати – те са стар клас медикаменти, които продължават да вършат своята роля и ефект.

Съветът ми към хората е винаги да търсят своя лекар и да наблюдават добре кръвната си захар.

Чуйте доц. Даниела Попова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45