Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Драганова:

Тепърва ще става ясно за какво точно ще се дават парите в културата

Снимка: Pixabay

В преговорите за съставяне на кабинет за сектор “Култура“ се установи това, което всички знаем от много време насам, че културата е с изключително ниски нива на финансиране. В рамките на преговорите се показа политическата воля финансирането да бъде увеличено до 1%.

Това, което установихме, е, че, от една страна, се говореше за покачване на бюджета на финансирането, но тепърва трябва да се разбере точно за какво ще бъдат дадени тези пари, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Виктория Драганова, визуален артист и куратор.

“Трябва да признаем, че за първи път виждаме подобен диалог, подобен разговор за културата в нашето поле. И подобен начин на заявка на различни партии да участват в този процес – какво виждат и какво припознават за важно.

Знаем, че покрай Националния план за възстановяване ще има много допълнителни средства, това ще бъде изключително важен инструмент. Все още не е ясно как точно ще стане това и кое точно има нужда от реформиране и по какъв начин.

Това ще бъде нещо, което ще се уточнява от тук нататък. Имаше доста предложения, за които после много колеги останаха скептични – за една много силна роля на Министерство на културата, за силна централизация. Показа се желанието за подобен вид управление, но също несъвместимо с един цели, които сме си поставили, свързани с изграждането на независими и функциониращи ядра.

Важното за мен от тук нататък е да се мисли за министъра и Министерството като структура, която мениджърски и експертно да подхожда в сектора на културата. Да се мисли по какъв начин могат публични и независими сектори да бъдат подкрепени.

На няколко пъти Кирил Петков споменаваше доколко е възможно самофинансирането на културния сектор, което на този етап едва ли може да е цел. Трябва да мислим много повече за това по какъв начин България ще влезе в един европейски международен културен обмен.“

Чуйте Виктория Драганова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50

"Стоманена трева" в парка Врана

От 25 до 28 юли парк-музей Врана ще бъде преобразен от огромната инсталация " Стоманена трева " , дело на френско артстудио, което я показва у нас по покана на Sofia lights.  "Ние правим колаборация с френските артисти – казва Ясен Гешев, един от създателите на Sofia Lights – някои стоманени треви са по-високи от двайсет метра, гледката е..

публикувано на 23.07.24 в 16:10