Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктория Драганова:

Тепърва ще става ясно за какво точно ще се дават парите в културата

Снимка: Pixabay

В преговорите за съставяне на кабинет за сектор “Култура“ се установи това, което всички знаем от много време насам, че културата е с изключително ниски нива на финансиране. В рамките на преговорите се показа политическата воля финансирането да бъде увеличено до 1%.

Това, което установихме, е, че, от една страна, се говореше за покачване на бюджета на финансирането, но тепърва трябва да се разбере точно за какво ще бъдат дадени тези пари, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Виктория Драганова, визуален артист и куратор.

“Трябва да признаем, че за първи път виждаме подобен диалог, подобен разговор за културата в нашето поле. И подобен начин на заявка на различни партии да участват в този процес – какво виждат и какво припознават за важно.

Знаем, че покрай Националния план за възстановяване ще има много допълнителни средства, това ще бъде изключително важен инструмент. Все още не е ясно как точно ще стане това и кое точно има нужда от реформиране и по какъв начин.

Това ще бъде нещо, което ще се уточнява от тук нататък. Имаше доста предложения, за които после много колеги останаха скептични – за една много силна роля на Министерство на културата, за силна централизация. Показа се желанието за подобен вид управление, но също несъвместимо с един цели, които сме си поставили, свързани с изграждането на независими и функциониращи ядра.

Важното за мен от тук нататък е да се мисли за министъра и Министерството като структура, която мениджърски и експертно да подхожда в сектора на културата. Да се мисли по какъв начин могат публични и независими сектори да бъдат подкрепени.

На няколко пъти Кирил Петков споменаваше доколко е възможно самофинансирането на културния сектор, което на този етап едва ли може да е цел. Трябва да мислим много повече за това по какъв начин България ще влезе в един европейски международен културен обмен.“

Чуйте Виктория Драганова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29